Kukiz: spór o TK udowadnia, że trzeba zmienić konstytucję

Spór wokół powołania sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest dowodem na to, że powinniśmy zacząć prace nad nową konstytucją, w której kompetencje TK zostaną przeniesione do Sądu Najwyższego - mówili posłowie Kukiz'15 podczas środowej konferencji prasowej w przerwie obrad Sejmu.

"Sytuacja, z którą mamy do czynienia, ten żenujący spektakl jest dowodem, iż powinniśmy w trybie natychmiastowym przystąpić do pracy nad nową konstytucją RP. Z tym hasłem szliśmy do wyborów i tej idei jesteśmy wierni" - podkreślił na konferencji Paweł Kukiz.

Według niego sytuacja z TK, "wszystkie zawiłości prawne, legislacyjne i kompetencyjne są dowodem na to, że przedłużanie tego stanu rzeczy prowadzi Polskę w przepaść". "Jeśli ten stan rzeczy będzie się utrzymywał, w ciągu najbliższego czasu będziemy mieli do czynienia z bardzo poważnym kryzysem państwowości" - oświadczył Kukiz.

Jego zdaniem, niedopuszczalna jest sytuacja, w której posłowie dowiadują się o zgłoszonych kandydatach do TK, kilka godzin przed głosowaniem. Głosowanie w sprawie wyboru nowych sędziów TK ma się odbyć jeszcze w środę. Kandydatów zgłosił tylko klub PiS; są to: obecny poseł PiS Piotr Pszczółkowski, b. senator PiS Henryk Cioch, a także Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Julia Przyłębska. (PAP)

O "bardzo poważnym kryzysie konstytucyjnym, który świadczy o złym ułożeniu relacji między władzą ustawodawczą i sądowniczą" mówił poseł Stanisław Tyszka.

"Miesiąc temu był żenujący spór o krzesło między prezydentem a premier, teraz mamy awanturę na linii TK-Sejm. Trzeba jak najszybciej uchwalić nową konstytucję na miarę XXI wieku - jak mówił Kornel Morawiecki - która uporządkuje te relacje i pozwoli wyłonić sprawiedliwe i skuteczne rządy" - podkreślił Tyszka.

Kukiz pytany przez dziennikarzy, jak jego klub zachowa się podczas głosowań nad wyborem sędziów odparł: "Jeżeli w tej atmosferze dojdzie w ogóle do głosowania, proszę obserwować nasze głosowanie. Na razie mamy cyrk, a nie parlament".

Tyszka dodał, że klub Kukiz'15 nie zgłosił swoich kandydatów do TK, "bo nie chce uczestniczyć w tym cyrku".

"Chcemy zmiany formuły ustrojowej TK. Zaproponowaliśmy wczoraj, żeby zacząć prace nad przeniesieniem kompetencji TK do Sądu Najwyższego i zapewnić prawdziwą apolityczność sędziów, którzy tam orzekają. Teraz mamy totalne upolitycznienie" - podkreślił Tyszka.

«« | « | 1 | » | »»
 • spoko
  02.12.2015 22:57
  "...powinniśmy w trybie natychmiastowym przystąpić do pracy nad nową konstytucją RP. Z tym hasłem szliśmy do wyborów i tej idei jesteśmy wierni..."
  Tak trzymać, to jest właściwy kierunek.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  wiecej »