Reklama

Będzie specustawa o ŚDM?

Priorytetowym zadaniem rządu jest przygotowanie specustawy, która ułatwiałaby procedury związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Za wyzwanie uznał m.in. zapewnienie pielgrzymom opieki medycznej.

Reklama

"Premier chciałaby, by Światowe Dni Młodzieży zaplanowane na lipiec 2016 r. w Krakowie były imprezą na najwyższym poziomie organizacyjnym, godnie prezentującym Polskę; by promowały nasz kraj za granicą. Dlatego te wszystkie zaległości, również finansowe, będziemy nadrabiać, ale musimy mieć na to trochę czasu" - powiedział PAP nowo powołany pełnomocnik.

Majewski był do tej pory dziennikarzem "Rzeczpospolitej", teraz ma koordynować pracę urzędów, resortów i jednostek podległych wojewodzie małopolskiemu w zakresie dotyczącym ŚDM.

Jak powiedział, w piątek odbyło się nieoficjalne spotkanie zespołu, który zajmuje się tym tematem. Kieruje nim szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, a jego członkami są poszczególni ministrowie wyznaczeni przez premier Beatę Szydło i przedstawiciele wojewody małopolskiego. Wojewoda ma również swojego pełnomocnika do ŚDM; jak poinformował Majewski, został nim Rafał Bochenek.

Majewski uznał, że najważniejszym zadaniem rządu jest przygotowanie specustawy, które ułatwiałaby procedury związane z organizację ŚDM m.in. w sferze zamówień publicznych. Jak dodał, taka specustawa nie powstała za poprzedniego rządu. "Taka ustawa była przyjęta przez rząd PO przed ME2012 i dzięki temu przygotowania do mistrzostw były sprawne i szybkie. A Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie nie mniejszej rangi, a wręcz większa impreza, jeśli chodzi o liczbę gości z zagranicy, którzy zamierzają do nas przyjechać" - podkreślił.

Wyjaśnił, że do czwartku resorty mają wskazać u siebie te obszary, które wymagają zmiany prawa w związku z przygotowaniami do ŚDM.

Pytany o działania poprzedniego rządu w związku z wydarzeniem w Krakowie, powiedział, że działał zespół, ale w wielu resortach w tej sprawie zastano "puste szuflady". "Wzięliśmy się do pracy z wielkim zaangażowaniem. Widzimy, jak mało jest czasu. Stąd w pierwszej kolejności stworzenie tej podstawy prawnej do działania" - powiedział Majewski.

Za największe wyzwania uznał m.in. zapewnienie opieki medycznej dla pielgrzymów, ustalenie zasad współpracy między resortami zdrowia, obrony i MSWiA, które mają swoje lecznice, podjęcie działań na rzecz zwiększenia składów pociągów, które będą jednym z głównych środków transportu na ŚDM 2016. Majewski dodał, że wyzwaniem jest też zorganizowanie 16 tysięcy przenośnych toalet, bo takie zapotrzebowanie zgłosił wojewoda. W kraju nie ma ich takiej liczby, konieczne będzie sprowadzenie toalet z innych krajów.

Pytany, czy organizatorzy ŚDM mogą liczyć na finansowe wsparcie rządu powiedział, że "wszystkie te kwestie leżą w gestii wojewody małopolskiego i za jego pośrednictwem będą trafiać do pani premier". "Wszystko to, co będzie niezbędne do realizacji ŚDM, będzie sfinansowane, ale na pewno będziemy musieli ocenić, czy wszystkie potrzeby zgłaszane przez samorząd są zasadne" - zaznaczył Majewski.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama