O kryzysie i Traktacie Lizbońskim

- O kryzysie gospodarczym i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego rozmawiali w poniedziałek w Warszawie prezydenci Polski - Lech Kaczyński i Niemiec - Horst Koehler.

Koehler odwiedził Polskę w ramach swojej pierwszej zagranicznej wizyty po niedawnej reelekcji na urząd prezydenta Niemiec.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej po spotkaniu z Koehlerem Lech Kaczyński podkreślał, że wizyta jego niemieckiego odpowiednika to "dobry znak dla relacji polsko-niemieckich". Polski prezydent pogratulował też Koehlerowi ponownego wyboru na stanowisko prezydenta Niemiec.

Również Koehler zaznaczył, że chciał wizytą w Warszawie dać sygnał, że "Polska leży mu na sercu".

Jak relacjonował Lech Kaczyński, jego rozmowa z Koehlerem dotyczyła m.in. kryzysu gospodarczego. "Rozmawialiśmy długo na temat (...) międzynarodowego kryzysu, a szczególnie jego finansowych aspektów, sposobu jego przełamywania, a także unikania tego rodzaju problemów na przyszłość" - podkreślił L. Kaczyński.

"Tutaj nasze poglądy są wspólne, wspólne są poglądy dotyczące konieczności solidarności państw Unii Europejskiej w tym zakresie" - powiedział polski prezydent.

Obaj prezydenci omówili też kwestię ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. "Powtórzyłem po raz kolejny to, co jest już chyba w tej chwili oczywiste, że w dniu, w którym nasi irlandzcy przyjaciele zaakceptują ten traktat, a właściwie w dniu ogłoszenia oficjalnych wyników, ja również złożę podpis pod Traktatem Lizbońskim" - mówił polski prezydent. Ponownie zapewnił też, że Polska nie będzie przeszkodą dla wejścia w życie nowego unijnego dokumentu.

"Traktat jest wielkim eksperymentem, ale eksperymentem, który szczególnie po zmianach wprowadzonych w trakcie rokowań brukselskich i w końcu lizbońskich (...) może być przez nasz kraj akceptowany" - ocenił Lech Kaczyński.

Prezydenci rozmawiali też o relacjach polsko-niemieckich.

"Wyraziłem swoje wątpliwości tam, gdzie i rząd RP i prezydent RP je mają - jak sprawa Nord Streamu (Gazociągu Północnego) czy sprawa związana z działalnością niektórych wybitnych niemieckich osobistości. Ustaliliśmy, że będzie to wszystko przedmiotem rozmów" - powiedział L.Kaczyński

Z kolei Koehler zapewnił, że fundacja "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" ma na celu upamiętnienie wypędzeń w całej Europie, a w jego kraju "nie ma właściwie żadnej poważnej siły politycznej, która by chciała przepisać na nowo historię". Dodał, że rozmowy o tej sprawie i innych będą trwały.

Podczas swojej wizyty Koehler spotkał się także z premierem Donaldem Tuskiem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »