Misjonarki Polonii

O ich powstaniu myślał już przed wojną kardynał August Hlond. Zamiar Prymasa wypełnił po jego śmierci ojciec Ignacy Posadzy. Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej posługują na kilku kontynentach.


Tylko Polki

Żeby zostać Misjonarką dla Polonii Zagranicznej trzeba najpierw zdać maturę. Do zgromadzenia przyjmowane są tylko Polki bądź cudzoziemki z polskimi korzeniami. Taka sama praktyka istnieje też w Towarzystwie Chrystusowym. – Nasze zgromadzenia powołane są do pracy wśród Polonii, więc musimy znać polską duszę – tłumaczy matka Edyta.

Wśród obecnych nowicjuszek jest Grażyna z Białorusi. – To powołanie, to też owoc naszej pracy w tym kraju – mówi przełożona generalna.

Kandydatki do zgromadzenia odbywają najpierw roczny postulat, który ma im pomóc w pogłębieniu życia chrześcijańskiego. Potem dwa lata nowicjatu – poznają wtedy życie zakonne i utwierdzają się w powołaniu. Po nowicjacie składają pierwsze śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, które są ponawiane. Rozpoczynają też wtedy kolejny okres formacji zakonnej, który nazywa się junioratem i trwa pięć lat. Po nim składa się śluby wieczyste, czyli na całe życie.

Staż zakonny można rozpoznać po strojach, jakie noszą Misjonarki. Postulantki dostają szare sukienki, nowicjuszki przywdziewają szare habity z białymi welonami, zaś junioratki – welony w kolorze habitu z białą wypustką i krzyżyk na piersi. Po ślubach wieczystych dostaje się obrączkę – symbol zaślubin z Chrystusem.

– Dopiero wtedy też można wyjechać na stałe do pracy na placówkę zagraniczną – mówi przełożona Misjonarek. Wcześniej niektóre siostry wyjeżdżają tylko na praktyki.

Nie tylko w zakrystii

Spośród prawie 200 Sióstr Misjonarek ponad połowa pracuje poza krajem. Realizują w ten sposób swoją podstawową misję, która zawiera się w dewizie: „Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej”.

W Europie Zachodniej siostry działają głównie przy Polskich Misjach Katolickich. Pracują z dziećmi i młodzieżą, katechizują, uczą języka polskiego, prowadzą grupy duszpasterskie, zespoły dziecięce i młodzieżowe, przygotowują liturgię. – Dzieląc los polskich emigrantów, pomagamy rodakom zachować polskie tradycje, ojczysty język, a przede wszystkim wytrwać w wierze, którą wynieśli z rodzinnego domu – mówi matka Edyta.

– Tamtejsze duszpasterstwo ma często charakter weekendowy – kontynuuje matka generalna. – Dlatego w pozostałe dni tygodnia nasze siostry pracują w różnych miejscach, by zarobić na swoje utrzymanie. Na przykład w Mediolanie siostry z Moraska pracują od poniedziałku do piątku we włoskim przedszkolu, w Bolonii – w kurii biskupiej, a w Budapeszcie w nuncjaturze.

W Wielkiej Brytanii i Australii, gdzie liczna jest tak zwana „stara emigracja” z czasów II wojny światowej, opiekują się też osobami starszymi. Odwiedzają je w domach, bądź zajmują się nimi w domach opieki społecznej lub domach starców.

Najwięcej sióstr pracuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieją największe skupiska Polonii. Misjonarki Chrystusa Króla posługują aż w siedmiu parafiach w Chicago – prowadzą dom samotnej matki, szkoły polskie i przedszkole dla dzieci z rodzin polonijnych. Pracują także w Los Angeles, Phoenix i Detroit. Obecne są też w największym mieście Kanady – Toronto, a ponadto w Brampton, Oshavie, Mississauge i Vancouver.

W Brazylii siostry z Polski pracują nie tylko wśród rodaków i Brazylijczyków w Rio de Janeiro, ale także dla miejscowej ludności w odległych wioskach na prowincji. Z powodu braku księży w tym największym katolickim kraju świata rozdają Komunię i prowadzą nabożeństwa paraliturgiczne oraz przygotowują katechistów, czyli osoby odpowiedzialne za katechezę w parafii. Organizują też pomoc dla biednych oraz trędowatych w favelach – brazylijskich dzielnicach nędzy.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
wiecej »