Św. Barbara od Buzka dla Poetteringa

Wykonana z węgla figurka św. Barbary - symbol Śląska, "S" i węgla - którą nowy szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wręczył we wtorek swojemu poprzednikowi Hansowi-Gertowi Poetteringowi, została specjalnie na tę okazję przygotowana przez śląsko-dąbrowską Solidarność.

Jej działacze widzą w tym symboliczne podkreślenie tego, co - jak często zaznacza sam Buzek - jest dla niego bardzo cenne: przywiązania do Śląska i jego tradycji, ideałów Solidarności oraz problematyki czystego węgla i ochrony klimatu.

"Jesteśmy dumni, że w tak ważnym dla siebie i dla Polski momencie Jerzy Buzek posłużył się darem, bezpośrednio nawiązującym do jego korzeni: Śląska, z którego się wywodzi, i Solidarności, w której aktywnie działał" - powiedział PAP rzecznik śląsko-dąbrowskiej "S", Wojciech Gumułka.

Wręczając figurkę Poetteringowi Buzek podkreślił, że jest to dar Solidarności z jego regionu - Śląska. Przypomniał też, że święta jest patronką górników.

O przygotowanie figurki poprosił związkowców sam Buzek. Wcześniej podobne zostały wręczone, w jego obecności, dwóm unijnym komisarzom: ds. przemysłu Guenterowi Verheugenowi oraz ds. społecznych Vladimirowi Spidli. Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego uznał, że będzie to również dobry prezent dla ustępującego szefa tej instytucji.

Niespełna 50-centymetrową figurkę św. Barbary - patronki górników - wyrzeźbił z jednego kawałka węgla współpracujący ze śląsko-dąbrowską "S" artysta.

Związkowcy uważają, że wykonana z węgla rzeźba nie tylko przypomina o tym, że Buzek został wybrany do europerlamentu z górniczego regionu, ale także wskazuje kierunek jego działalności. Jako europoseł obecny szef PE specjalizował się m.in. w problematyce czystych technologii węglowych oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Jako priorytety dla UE i PE na najbliższe lata Buzek wymienia właśnie bezpieczeństwo energetyczne i zmiany klimatyczne oraz kryzys finansowy i gospodarczy.

Wybrany we wtorek Buzek jest pierwszym szefem europarlamentu z krajów nowej Unii. Będzie kierował PE przez dwa i pół roku. W głosowaniu, na odbywającej się we wtorek inauguracyjnej sesji PE, uzyskał poparcie aż 555 z 713 głosujących eurodeputowanych.

W czerwcowych wyborach do europarlamentu na startującego z okręgu śląskiego Buzka zagłosowało 393 117 wyborców. Ten rekordowy wynik pomógł mu w ubieganiu się o prestiżową funkcję szefa PE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
20°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
wiecej »