„Pociąg Papieski” będzie promował Euroregion Beskidy

Charakterystyczny żółty skład kolejowy wyruszy 24 lipca z Krakowa przez Wadowice na Podbeskidzie i Żywiecczyznę.

„Pociąg Papieski” ma zachęcać do korzystania z atrakcji turystycznych i kulturalnych regionu, oraz popularyzować nauczanie i twórczość Jana Pawła II. Podróże, które odbywają się raz w miesiącu, są promocją specjalnych pakietów przejazdowych w ramach opracowanej przez Fundację Rozwoju Miasta Bielska-Białej, koncepcji nowych połączeń pomiędzy Podbeskidziem, aglomeracją śląską, Krakowem oraz Słowacją. Podczas przejazdu będzie można zobaczyć specjalnie przygotowane filmy, pokazujące związki Jana Pawła II z regionem Beskidów.

Tym razem w programie przewidziano m.in. występ zespołu folklorystycznego z Rajczy, rozmowę z bielszczaninem Sebastianem Kawą – pięciokrotnym mistrzem świata w szybownictwie – oraz degustację regionalnych przysmaków.

Paweł Wyszomirski, koordynator projektu, podkreśla, że dla wielu ludzi podroż „Papieskim Pociągiem” to rodzaj pielgrzymki. „Już sam napis na nim – Totus Tuus – przypomina o przesłaniu papieskim. Można się tu zapoznać z licznymi filmami na temat nauczania Jana Pawła II, a ostatnio, dzięki wydawnictwu Anima Media, mogliśmy także przypomnieć o beskidzkich wędrówkach ks. Wojtyły. Przewodnik zachęcał do odwiedzenia tych samych szklaków, na których niegdyś przyszły papież prowadził duszpasterstwo akademickie” – mówi Wyszomirski w rozmowie z KAI.

Zdaniem przedstawiciela Fundacji, przejazdy cieszą się dużym powodzeniem. „Wszystkie bilety są sprzedawane, wszystkie miejsca są zajęte. Część biletów fundujemy także organizacjom charytatywnym i domom dziecka” – dodaje.

Współorganizatorem najbliższego przejazdu jest Stowarzyszenie „Region Beskidy", którego celem jest aktywizacja współpracy mieszkańców obszarów przygranicznych Polski, Słowacji i Czech. Członkami stowarzyszenia jest 30 gmin oraz 4 powiaty regionu Bielska-Białej, Żywca i Suchej Beskidzkiej.

Więcej informacji o programie przejazdu znajduje się na stronie internetowej www.przystanek.beskidy.pl.
Przejazd jest częścią projektu Fundacji „Komunikacja Bez Granic - weekendowe Połączenia Turystyczne i Edukacyjne”, wspieranego z budżetu samorządu województwa śląskiego. Jego celem jest stworzenie nowoczesnego systemu połączeń kolejowych między Małopolską, Śląskiem a Słowacją.

"Pociąg papieski" jest darem polskich kolejarzy, upamiętniającym pontyfikat Jana Pawła II. Poświęcił go Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Polski w maju 2006 r. Kursuje na co dzień na trasie Kraków - Wadowice, odwiedzając po drodze Łagiewniki i Kalwarię Zebrzydowską. Odwiedzał też inne miasta. Pomalowany na żółto pojazd z napisem "Totus Tuus" ma 162 miejsca siedzące plus 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Cały design pociągu, jego wyposażenie techniczne, jak również studio multimedialne oraz system audio video wyposażony w 11 ekranów LCD sprawiły, że jest to obecnie jedyny tego typu pojazd w Europie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Czwartek
wieczór
23°C Piątek
noc
19°C Piątek
rano
27°C Piątek
dzień
wiecej »