„Bóg każe się całować, bo to On stworzył usta” – konferencja walentynkowa zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej jest zaplanowana na 6 lutego w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. Gościem będzie sercanin - ks. Piotr Chmielecki.
„Jest to człowiek bardzo ciekawy - aktywny na wielu płaszczyznach życia, m.in. wspiera posługę misyjną sercanów, prowadzi blog, głosi rekolekcje, podróżuje, a nawet grywa w piłkę nożną” – mówi Dawid Jędrzejczyk, członek Zarządu Diecezjalnego KSM, o rekolekcjoniście.
Podczas rekolekcji będzie także prowadzona zbiórka bilonów zagranicznych walut, pozostałych po podróżach. Jej celem jest wsparcie rozbudowy przedszkola dla dzieci - ofiar tajfunu na Filipinach.
Organizatorzy zapewniają bezpłatny autobus na trasie Kielce – Bieliny, Bieliny – Kielce. Autobus odjeżdża o godz. 17.00 z przystanku al. IX Wieków Kielc przy urzędzie miasta.
Św. Walenty męczennik jest czczony w kościele 14 lutego. Prawdopodobnie poniósł śmierć w Rzymie, ale jego kult szybko dotarł do Terni w Umbrii, gdzie uchodził za świętego lokalnego. Na początku IV stulecia czczono już grób męczennika, nad którym papież Juliusz I wybudował bazylikę, którą potem odnowił Teodor I. Kult szybko się rozwijał, obrastał legendą i rozszerzał się po całej Europie. W Niemczech pomocy u św. Walentego szukano w związku z ciężkimi przypadłościami fizycznymi – stał się tam patronem epileptyków, zaś w Anglii i w Stanach Zjednoczonych jest uważany za protektora zakochanych. W Polsce imię Walenty było znane już od średniowiecza, a w XVI wieku stało się bardzo popularne. W XIX wieku uważano je za imię typowo chłopskie. Kult św. Walentego zakorzenił się w obyczaju ludowym. W Polsce św. stał się patronem diecezji przemyskiej.
W diecezji kieleckiej jego wizerunek należy do rzadkości, ale posążek św. Walentego znajduje się m.in. w kościele św. Wojciecha w Niedźwiedziu.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.