III Marsz Autonomii

Około tysiąca członków i sympatyków Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) - przeszło w sobotę ulicami Katowic, opowiadając się za radykalną decentralizacją. "Autonomia jest wspaniała, Śląsk jest syty, Polska cała" - przekonywali.

Marsz zorganizowano po raz trzeci. Jego uczestnicy mówią, że nawiązują do tradycji autonomii Śląska w okresie II Rzeczypospolitej i nowoczesnej decentralizacji w Europie Zachodniej. Przed kilkoma dniami minęła 89. rocznica ustanowienia autonomii Śląska. Właśnie to wydarzenie od trzech lat upamiętniają przedstawiciele RAŚ maszerując ulicami Katowic.

Manifestanci zgromadzili się na Placu Wolności, skąd przeszli pod gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W tym budynku w czasach II RP obradował Sejm Śląski, obecnie w historycznej Sali zbierają się radni sejmiku samorządowego województwa. Marsz, jak co roku, upływał w piknikowej atmosferze. W tłumie manifestantów dominowały śląskie, żółto-niebieskie barwy, przygrywała orkiestra. Wśród uczestników marszu przeważali młodzi ludzie. "Autonomia jest wspaniała, Śląsk jest syty, Polska cała" - napisano na jednym z transparentów.

Przy urzędzie przygotowano atrakcje: bicie pamiątkowej monety i pokaz filmu dokumentalnego o historii Górnego Śląska. Odczytano też petycję do premiera, w której domagano się decentralizacji. "Czas na autonomię regionów, czas na autonomie Śląska" - napisali.

Zdaniem lidera RAŚ Jerzego Gorzelika, autonomia dla Śląska to pomysł realny, choć nie da się wrócić do czasów międzywojnia. "To musi być wariant zmodernizowany, dostosowany do wymogów współczesności" - zaznaczył.

"Mamy świetne wzory - w Hiszpanii, we Włoszech, do których się odwołujemy. Myślę, że taka kombinacja tradycji i elementów podpatrzonych w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych to bardzo dobra propozycja - i dla Śląska, i dla Polski" - dodał szef Ruchu.

Zdaniem RAŚ, Śląsk mimo potencjału nie wykorzystuje stojących przed nim szans. Według działaczy Ruchu, za problemy Górnego Śląska odpowiada władza centralna i nieudolne odgórne zarządzanie. Centralizm to brak odpowiedzialności - przekonują.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Zibi
  07.08.2009 15:09

  Nawet Pan bol za jak my śli boło

  fajniści ciepło,słonko sie ku nom śmialo

  i radowalo co Hanysy ido

 • oberschlesier
  17.08.2009 11:37

  jest coraz lepiej, coraz więcej ludzi przychodzi na marsz! Trzeba tylko przekonać ludzi, szczególnie Polaków mieszkających na Śląsku że Autonomia ma na celu polepszenie jakości życia i jest to skierowane dla wszystkich mieszkańców Górnego Śląska

 • kwjaćů
  06.11.2009 15:59
  witejće Ludkowje kierzy moće chynć zoonaczyć cośik do Śloonska i WSZYJSKYCH MJYSZKAŃCOF-Przybywejće we 2010 !!!!
 • Zgrzebniok
  27.01.2010 20:12
  Ohyda. Po co to dzielenie i odciąganie Polaków od polskości? Komu to służy? Błagam rodacy nie dajmy się nabierać na takie akcje. Autonomia prowadziłaby do depolonizacji Śląska a tego chyba nie chcemy. Na autonomii skorzystaliby ślązakowcy. Tylu Ślązaków walczyło po to by Śląsk mógł wrócić do Polski. A teraz co? Depolonizacja? Kto wie do czego by to doprowadziło?

  Region, w którym mieszkamy jest ważny ale trzeba pamiętać, żeby region nie przysłonił nam ojczyzny. Polski Naród, Śląski Styl. To popieram.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »