Edukacyjne nagłe zwroty akcji

Rodzice niby mają wolny wybór i jeśli chcą, mogą posłać sześciolatka do szkoły. Tymczasem w Opolu chcą, by rodzice chcieli bardziej. Dlaczego?

Pojawiła się informacja, że w Opolu urzędnicy chcą zachęcić rodziców, by wysyłali swoje sześcioletnie dzieci do szkół. Prawo tego nie zabrania. Daje wolny wybór tym. Kto chce, może tak zrobić. Żeby mieszkańcy Opola chcieli "bardziej", miasto ma zaproponować na każde dziecko 1000 złotych wyprawki. Oczywiście, propozycję musi jeszcze zatwierdzić rada miasta. Szczegóły pewnie trzeba będzie doprecyzować itd, itp. Póki co pojawiła się tylko ogólna informacja, że jest taki pomysł. Wcześniej w Łodzi wiceprezydent deklarował, że szkoły będą prowadzić intensywną kampanię promocyjną na rzecz wysyłania do szkół sześciolatków.

Problematyczna okazuje się bowiem sytuacja w przeludnionych przedszkolach. Jeśliby teraz całe roczniki sześciolatków zostały, to zwyczajnie zacznie brakować miejsca - szczególnie dla młodszych dzieci - 3-letnich, których rodzice czekają, żeby zorganizować dla nich przedszkolną opiekę.

Można powiedzieć, że to obecna ekipa narobiła zamieszania, dając rodzicom możliwość wyboru, ale można też przyznać, że jak zwykle lepsze jest wrogiem dobrego i niepotrzebnie poprzednie rządy uparły się wysyłać polskie dzieci wcześniej do szkół. Teraz trudno zgadnąć, jak się to zamieszanie skończy, a jego ofiarami będą oczywiście te dzieci, o których dobro przecież tak się każda władza troszczy. Bo przecież to władza wie najlepiej, kiedy dziecko ma iść do szkoły, kiedy ją kończyć, czego się uczyć i tak dalej.

To trochę oczywiście populistyczna paplanina - mówienie, że zawsze rodzic wie najlepiej, co dobre dla jego dziecka. Kto ma dziecko, ten wie (a przynajmniej powinien wiedzieć), że tak naprawdę nic nie wie. Dziecko odkrywa się każdego dnia. Ono się zmienia z tygodnia na tydzień i szczególnie na tym wczesnym etapie jest jedną wielką zagadką.

Problemem są różne koncepcje wychowawcze lansowane przez różne środowiska - w tym również ekipy rządzące. Co gorsze, te koncepcje nieraz są względem siebie całkowicie przeciwne. Być może każda z nich by zadziałała, gdyby konsekwentnie się jej trzymać przez dłuższy czas. A jak jedni postulują coś, drudzy z kolei przewracają to do góry nogami i tak co jakiś czas buduje się wszystko do nowa, to trudno się dziwić, że zamieszanie narasta.

Wyobraźmy sobie sytuację, że w rodzinie matka mówi jedno, po czym ojciec przychodzi, twierdzi, że to bzdury i wprowadza własne porządki. A po nim jeszcze przychodzi teściowa i domaga się, by robiono tak, jak ona każe. Marny los takiej rodziny. Kto ma trochę oleju w głowie i komu zależy na dobru dziecka, ten nie prowadzi na maluchu podobnych eksperymentów.

Tymczasem mam wrażenie, że w polskim systemie edukacji tak właśnie się eksperymentuje. Dobro dzieci gdzieś tam może jest w tle różnych dyskusji. Ale jakie interesy są na pierwszym planie?

Zamieszanie z sześciolatkami już właściwie trwa. Boję się pomyśleć, co by było, gdyby faktycznie zostały zlikwidowane gimnazja. Nie dlatego, że mam jakiś dziwaczny sentyment do tego typu szkół. Obawiam się, że taki krok będzie tak naprawdę krokiem w kierunku pogłębienia się chaosu. W procesie wychowawczym to niewiele pomoże, a organizacyjnie będzie katastrofą. Naprawdę, chciałbym się mylić w tej kwestii, jednak obserwując nieoczekiwane zwroty akcji w systemie edukacji, obawiam się takiego właśnie scenariusza.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Awa
  03.02.2016 17:16
  Po drugie subwencja na 6 latka w przedszkolu jest 4razy mniejsza niż na tego w szkole-wot cała tajemnica.
 • pedagog
  03.02.2016 17:50
  Politycy i dziennikarze wypowiadający się o kształceniu i wychowaniu dzieci powinni mieć wiedzę psychologiczną i pedagogiczną, a jeśli jej nie mają to zawsze jest możliwość skorzystania z wiedzy specjalistów. Ważna jest na przykład wiedza z psychologii rozwojowej dotycząca podziału na okresy rozwojowe dziecka,a co za tym idzie sposób funkcjonowani i możliwości fizyczne i psychiczne dziecka do których należy dostosować wymagania. Rozwiązania pomijające ten aspekt krzywdzą dzieci.
 • nika
  05.02.2016 10:47
  Było słuchać tych tłumów, które opowiedziały się za niewysyłaniem 6-latków obowiązkowo do szkół... Niezależnie od opcji politycznej przeprowadzka do warszawy nie staje się patentem na mądrość, a dogmat o nieomylności polityków nie dotyczy (żadnej z opcji). Mnie osobiście przeraża, jak niezależnie od dziedziny życia społecznego każda nowa miotła chce robić nowe porządki po swojemu. Postawić na swoim? (mam już swoje lata i np. w swoim resorcie "przepracowałam" już kilkunastu ministrów....)
 • abwin
  05.02.2016 15:05
  Obecny rząd musi naprawić wiele spraw, które popsuła koalicja PO-PSL nie licząca się z głosem obywateli. Przymusowe kierowanie 6 latków do nieprzygotowanej na to szkoły było ze szkodą dla dzieci i miało podłoże ekonomiczne i ambicjonalne. Było ślepą uliczką. Spowodowało zamieszanie i teraz trzeba posprzątać. Trzeba też rozwiązać problem obecności 6 i 7 latków w tej samej klasie, bo są między nimi różnice w rozwoju fizycznym i umysłowym. Najlepiej by było tworzyć osobne klasy dla 6 i 7 latków. Trzeba też wprowadzić nowe podręczniki dla pierwszych klas szkół podstawowych, bo obecne, spartaczone, nie nadają się do szkoły. Ciekawostką jest, że w jednym z ćwiczeń do podręcznika, każą uczniowi wymieniać słowa zaczynające się na Ą i Ę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  15°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  wiecej »