Premier Szydło w Paryżu

O potrzebie wzmacniania współpracy gospodarczej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa, m.in. w obszarze przemysłu obronnego, mówił po spotkaniu z premier Beatą Szydło prezydent Francji Francois Hollande. Zaznaczył, że Polska odgrywa ważną rolę w projekcie europejskiej obrony.

Prezydent Francji podkreślał po spotkaniu, że relacje polsko-francuskie są "mocne i wartościowe" - m.in. w obszarze współpracy gospodarczej i kulturalnej - i obu stronom zależy na ich wzmacnianiu.

"Chcemy mocno współpracować; jeśli chodzi o bezpieczeństwo Europy, Polska odgrywa bardzo ważną rolę w projekcie europejskiej obrony, a także z racji tego, że w Warszawie będzie organizowany szczyt NATO - właśnie dlatego tak ważna była nasza rozmowa i dlatego ważne, byśmy kontynuowali naszą współpracę, jeśli chodzi o przemysł obronny" - mówił.

Prezydent Francji zaznaczył też, że ze względu na "dobry wzrost gospodarczy w Polsce" francuskie przedsiębiorstwa są "zainteresowane współpracą z Polską". "Chcemy umacniać naszą współpracę gospodarczą, nasze przedsiębiorstwa są gotowe do inwestycji w Polsce; chcielibyśmy również, by nie było żadnych przeszkód, jeśli chodzi o możliwość takich inwestycji.

Rozmowa prezydenta Francji i szefowej polskiego rządu dotyczyła także m.in. kryzysu migracyjnego oraz o unijnych negocjacji na temat zasad członkostwa Wielkiej Brytanii we UE.

W kwestii uchodźców francuski prezydent podkreślał, że pilną sprawą jest wdrożenie ustaleń podjętych już przez kraje UE w ostatnich tygodniach, w tym zwłaszcza tych, które dotyczą wzmocnienia ochrony granic UE oraz zwiększenia liczby hotspotów, oddzielających uchodźców od imigrantów zarobkowych. "Naszym obowiązkiem moralnym jest przyjęcie ludzi, którzy uciekają przed wojną i którzy uciekają przed terrorystami" - zastrzegł Hollande. Jak dodał, możliwości pomocy dla syryjskich uchodźców będą tematem spotkania w czwartek w Londynie.

Odnosząc się do rozmów pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, Hollande podkreślał, że Francji zależy na wypracowaniu kompromisowych rozwiązań, "zadowalających dla wszystkich krajów europejskich". "Negocjacje trwają i zbliżamy się do punktu, w którym będziemy mogli udzielić Wielkiej Brytanii gwarancji, których się domaga" - ocenił. Jak zaznaczył, jego kraj nie chce, aby "kraje spoza strefy euro mogły ingerować w politykę krajów eurolandu, a tego domaga się Wielka Brytania".

Hollande podziękował Polsce za "rolę odegraną w czasie wypracowywania kompromisu w sprawie klimatu" na szczycie COP21 w Paryżu. Według niego głos Polski był bardzo ważny i dzięki niemu "udało się wypracować globalne porozumienie, które ma ograniczyć emisje CO2". "To jest kolejna domena, w której Polska i Francja może współpracować" - dodał.

Prezydent Francji ocenił, że "ważny temat dla Europy" stanowi konflikt na Ukrainie i podkreślił, że Francja - w ramach formatu normandzkiego - odgrywa ważną rolę w jego rozwiązywaniu. "To jest konflikt, który trwa zbyt długo" - stwierdził.

«« | « | 1 | » | »»
 • AmsDam
  03.02.2016 20:55
  Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych ostatnio ujawniło, że w 2015 LICZBA zradykalizowanych ISLAMISTÓW się prawie POTROIŁA. Pisał o tym Le Figaro:

  http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2016/02/02/01016-20160202ARTFIG00368-islamisme-8250-individus-radicalises-en-france.php

  I niemiecki FAZ: faz.net/aktuell/politik/ausland/europa/zahl-radikalisierter-islamisten-in-frankreich-verdoppelt-14049772.html

  Może wreszcie i u nas ktoś o tym napisze? Te dane pokazują, jakie niebezpieczeństwa są związane z imigracją z krajów islamskich. Trudna prawda, ale lepsza prawda niż słodkie kłamstwo prowadzące do kardynalnych błędów.
 • michal
  03.02.2016 23:54
  Bardzo miło się czyta, szkoda że niema więcej stanowczych słów i mniej poprawności politycznej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Piątek
  rano
  23°C Piątek
  dzień
  25°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  wiecej »