50 dzieci z ośrodków dla cudzoziemców w Białymstoku, Lublinie i Łukowie rozpoczęło w poniedziałek wakacje integracyjne nad morzem - poinformowała w poniedziałek PAP Katarzyna Sekuła z biura prasowego Caritas Polska. Wakacje takie zostały zorganizowane już po raz drugi przez Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzone przez Caritas Polska.
Inicjatywa przeprowadzona jest w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Uchodźczego.
Według zastępcy dyrektora Caritas Polska, ks. Marcina Brzezińskiego, z doświadczeń Caritas wynika, iż "integracyjny turnus w połączeniu z intensywną nauką języka polskiego dla dzieci cudzoziemców stanowi doskonały start przez rozpoczęciem nauki w szkole". Dodał, że w trakcie turnusu dziećmi opiekują się psychologowie z Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas oraz wykwalifikowana kadra instruktorów.
Ks. Brzeziński podkreślił, że doświadczenie pracowników Centrów Caritas oraz nauczycieli szkół podstawowych stykających się z małoletnimi cudzoziemcami pokazuje, że "dzieci bardzo chętnie i szybko uczą się języka oraz nadrabiają zaległości tylko wtedy, gdy są otoczone fachową pomocą".
"Staramy się zapobiegać narastaniu tych zaległości tak, żeby dzieci nie zniechęcały się do nauki i nie były odrzucane przez innych uczniów w szkole" - dodaje koordynator merytoryczny projektu i psycholog pracujący z uchodźcami od 14 lat, Marzena Piłat.
Wypoczynek dzieci cudzoziemców odbywa się - jak zaznaczyła Sekuła - wspólnie z dziećmi polskimi, co zmusi dzieci uchodźców do posługiwania się językiem polskim. W trakcie kolonii realizowany jest intensywny program nauki przez zabawę, opracowany przez pedagogów i psychologów, pracujących w CPMiU Caritas.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.