Od 1993 roku to także Światowy Dzień Chorego.
W 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża objawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous (czyt. Subiru) w Grocie Massabielskiej w Lourdes.
W 1890 roku papież Leon XIII ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes na pamiątkę maryjnych objawień. Na cały świat wspomnienie rozpowszechnił Pius V w 1907 roku. Od 1993 roku, zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, 11 lutego we wspomnienie NMP z Lourdes obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.
Co roku w tym dniu obchody organizowane są w diecezjach, natomiast co trzy lata również w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W tym roku zaplanowano je w sanktuarium w Deir Rafat między Tel Awiwem a Jerozolimą.
Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych. Biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają właśnie tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.
Specjalnie na ten dzień papież przygotowuje co roku orędzie. W tegorocznym odnosi się do problemu cierpienia w starości i zachęca do szczególnej empatii wobec osób starszych.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin:
Kard. Kazimierz Nycz oraz biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej odprawią w Światowym Dniu Chorego Msze św. w szpitalach i spotkają się z chorymi. Metropolita warszawski o godz. 10.00 odprawi Mszę św. w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha. O tej samej porze bp Rafał Markowski odprawi Mszę św. w warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Kopernika.
O godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. dla chorych pozostających pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Będzie jej przewodniczył w "Res Sacra Miser" bp Piotr Jarecki. Natomiast bp Michał Janocha o godz. 11.00 odprawi Mszę dla chorych w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.