W Stanach Zjednoczonych trwa Ogólnokrajowy Tydzień Małżeństwa. Organizuje go koalicja złożona z grup różnych wyznań i religii, walczących o umocnienie małżeństwa.
Rozpoczął się 7 lutego. W jego ramach odbywają się w całym kraju rekolekcje, warsztaty, konferencje i seminaria.
„Małżeństwo, zarówno jako instytucja naturalna, jak i sakrament, jest niezastąpionym dobrem dla społeczeństwa i wszystkich ludzi” – napisali biskupi amerykańscy w oświadczeniu wydanym z okazji obchodów Tygodnia. Znaczną część dokumentu stanowi podsumowanie radości i trudności minionego roku związanych z małżeństwem w Stanach Zjednoczonych.
Do trudności biskupi zaliczają wprowadzającą w błąd czerwcową decyzję Sądu Najwyższego, która zmienia definicję małżeństwa. Wśród radości znalazło się uczestnictwo Papieża Franciszka we wrześniowym Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii, a także październikowy Synod Biskupów o rodzinie.
Tydzień zakończy się w Światową Niedzielę Małżeństw, obchodzoną 14 lutego, w dzień św. Walentego.
Doroczny Tydzień Małżeństw odbywa się po raz siódmy. W tym roku nową propozycją biskupów są siedmiodniowe wirtualne rekolekcje małżeńskie, dostępne na stronie internetowej episkopatu w trzech wersjach: „Małżeństwo i miłosierdzie”, „Małżeńskie rekolekcje z Papieżem Franciszkiem” oraz „Małżeństwo: miłość i życie w planach Bożych”.
O obchodach Tygodnia Małżeństw nie zapomnieli również kandydaci na prezydenta podczas toczącej się właśnie kampanii. Są oni zgodni w jednej podstawowej kwestii – małżeństwo jest kluczowym rozwiązaniem problemu ubóstwa. Badania pokazują, że małżonkowie budują lepsze zabezpieczenia finansowe niż osoby samotne. Natomiast dzieci wychowywane przez oboje rodziców osiągają lepsze wyniki w szkole, są mniej podatne na różnego rodzaju uzależnienia i mają mniej kłopotów z prawem, a dziewczęta rzadziej zachodzą w ciążę.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.