Nałogowcy w Licheniu

Anonimowi alkoholicy, narkomani, palacze, hazardziści, erotomani i żarłocy, ich krewni i przyjaciele przyjechali w sobotę, 25 lipca, do sanktuarium maryjnego w Licheniu na XVII Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe.

Już po raz siedemnasty na wielki „mityng pod gwiazdami” do Lichenia, z kraju i zagranicy, zjechały tysiące osób uzależnionych. Przyjechali ci którym udało się zerwać z nałogiem – i właśnie miedzy innymi ich świadectwo ma dać siłę tym którzy w sanktuarium pomocy poszukują. Przed cudownym obrazem Matki Boskiej Licheńskiej proszą o wparcie ale dziękują też za każdy dzień bez nałogu.

- Nałogi to także choroba, taka sama jak rak czy grypa. Może dotknąć każdego. Naszym zadanie jest uświadomić wszystkim tym ludziom którzy szukają u nas pomocy, że ich problem jest wyleczalny. W przypadku wielu z tych nałogów nie da się skutecznie pomóc jeśli w terapii nie weźmie udziału najbliższa rodzina uzależnionego – to konieczne by myśleć o skutecznej pomocy - mówi ks. Robert Krzywicki MIC dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

Spotkania rozpoczęły się dziś o godz. 10.00 Drogą Krzyżową. Od wczesnych godzin przedpołudniowych w starej części sanktuarium trwają prezentacje artystyczne uzależnionych i często utalentowanych osób. O 14.30 odprawiona została Msza św. w intencji osób ze środowisk trzeźwościowych, które odeszły na „Wieczny Mityng”. W programie spotkań dziś jeszcze wykład Marii Matuszewskiej a wieczorem o 19 Msza św. ze świadectwami. Licheńskie spotkania to przede wszystkim możliwość rozmowy o swych problemach z psychologiem i specjalistą od uzależnień

Z uzależnienia nie można wyjść samemu, to doświadczenie grupy zazwyczaj pozwala uświadomić sobie jak głęboko jesteśmy w nałogu. Wielu z nas w trakcie mityngów uświadamia sobie, że oprócz alkoholu, niewoli nas także palenie czy hazard. Osoba która nie otrzyma pomocy specjalistów jak i grupy, często nie jest świadoma z czym walczy. To było także moje doświadczenie – mówi Zbyszek z Krakowa który nie pije już od czterech lat.

Przed uczestnikami licheńskich spotkań udział w całonocnych mityngach oraz we wspólnej modlitwie. Licheński „mityng pod gwiazdami” zakończy się w niedzielę o 5 rano.

Zauważamy, że z roku na rok przyjeżdża do Lichenia na spotkania trzeźwościowe dużo nowych osób, są też tacy którzy przyjechali po raz siedemnasty i są z nami od początku. Wielu z nich dziś organizuje pomoc innym – dodaje ks. Krzywicki

Wśród nałogów które coraz bardziej zagrażają Polakom jest globalna sieć Internetu. Według badań w sieci spędzamy coraz więcej czasu, zaniedbując własne obowiązki i rodziny. Jednak jak mówią specjaliści Internet oprócz zagrożeń ma też wiele zalet. Od pewnego czasu w sieci odbywają się mityngi grup wsparcia dla uzależnionych od alkoholu, hazardu czy seksu. Wielu z uczestników to Polacy którzy wyemigrowali z kraju za pracą . Terapia za pomocą internetowych łączy to często jedyny sposób by takim ludziom starać się pomóc.

XVII Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe zostały zorganizowane przy współpracy grup AA oraz Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Centrum powstało na bazie dwóch Apostolatów – Trzeźwości i Odnowy Rodziny. Zostało otwarte 9 lat temu jako wotum dziękczynne za pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Lichenia.

W Centrum wsparciem i radą osobom uzależnionym oraz ich najbliższym służą wykwalifikowani terapeuci oraz duchowni.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »