Jeszcze w sierpniu wyruszy w trasę „Express Licheński” – nowe połączenie autobusowe łączące Warszawę z sanktuarium maryjnym w Licheniu. Z tego specjalnego przejazdu mogą korzystać osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy parafialne.
Dyrektor PPKS Piotr Grzegorczyk ma nadzieję, że „Express Licheński” spodoba się pasażerom. Licheń będzie pierwszym z sanktuariów, do których dotrą w ramach projektu „Sanktuaria Polskie” autobusy tego przewoźnika.
Dyrektor Grzegorczyk zapewnia, że jego firma ma już doświadczenie w przewożeniu pielgrzymów, a ostatnio specjalnym „Expressem św. Wojciech” 300 osób wybrało się na spotkanie młodzieży na Lednicy. Teraz ma w planach uruchomienie kolejnych linii autokarowych do sanktuariów – m.in. do krakowskich Łagiewnik.
Przedstawiciel sanktuarium maryjnego w Licheniu ks. Krzysztof Jędrzejewski zapraszając do odwiedzin tego miejsca, zwrócił uwagę na jego walory duchowe. Zapewnił, że pątnicy przybywający „Expressem Licheńskim” znajdą w sanktuarium ciszę, możliwość skupienia i modlitwy, skorzystania z sakramentów. Już w autokarze zostaną poinformowani o ofercie sanktuarium, a w drodze obejrzą film o jego specyfice.
Zdaniem Marka Tobiasza z Polskiej Organizacji Turystycznej, polskie sanktuaria są jedną z atrakcji i mogą być powodem przyjazdu do naszego kraju gości z zagranicy. - W Polsce ok. 7 mln osób rocznie czyli ponad 15 proc. ludności pielgrzymuje do sanktuariów. Sam Licheń rocznie odwiedza ok. 2 mln osób – dodał.
Według Tobiasza z POT ponad połowa polskich pielgrzymów to ludzie młodzi, obecnie częściej pielgrzymują mieszkańcy miast – choć przed laty to ludność wiejska udawała się w różnego rodzaju pielgrzymki. Również ponad połowę polskich pielgrzymów stanowią osoby z wyższym i średnim wykształceniem – mówił.
Z danych POT wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się pielgrzymki autokarowe, pielgrzymki kolejowe stanowią ok. 30-40 proc. Natomiast Polacy coraz chętniej udają się do sanktuariów własnymi samochodami oraz na rowerach.
Pierwszy kurs „Expressu Licheńskiego relacji Warszawa Zachodnia – sanktuarium maryjne w Licheniu zaplanowano na sobotę 22 sierpnia o godz. 6. Wyjazd poprzedzi uroczystość pożegnalna autobusu z pielgrzymami z udziałem ks. Bogdan Bartolda, proboszcza katedry warszawskiej. Do celu – pielgrzymi dotrą o godz. 10. Pół godziny później planowana jest uroczystość nadania nazwy „Express Licheński”. W południe pątnicy z Warszawy wezmą udział we Mszy św. w bazylice, a następnie zwiedzą sanktuarium. W drogę powrotną „Express Licheński” wyruszy o godz. 17, a do Warszawy dotrze na godz. 21.
Kolejne wyjazdy, w zależności od zainteresowania, będą realizowane w soboty aż do 17 października, kiedy to kończy się sezon pielgrzymkowy w licheńskim sanktuarium. Koszt przejazdu w obie strony „Expressem Licheńskim” wynosi 40 zł. Bilety można kupić za pośrednictwem pierwszego w Polsce systemu internetowej sprzedaży biletów PKS pod adresem: www.pksbilety.pl oraz w kasach na dworcach.
aktualna ocena | 3,66 |
głosujących | 6 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.