Jeszcze w sierpniu wyruszy w trasę „Express Licheński” – nowe połączenie autobusowe łączące Warszawę z sanktuarium maryjnym w Licheniu. Z tego specjalnego przejazdu mogą korzystać osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy parafialne.
Dyrektor PPKS Piotr Grzegorczyk ma nadzieję, że „Express Licheński” spodoba się pasażerom. Licheń będzie pierwszym z sanktuariów, do których dotrą w ramach projektu „Sanktuaria Polskie” autobusy tego przewoźnika.
Dyrektor Grzegorczyk zapewnia, że jego firma ma już doświadczenie w przewożeniu pielgrzymów, a ostatnio specjalnym „Expressem św. Wojciech” 300 osób wybrało się na spotkanie młodzieży na Lednicy. Teraz ma w planach uruchomienie kolejnych linii autokarowych do sanktuariów – m.in. do krakowskich Łagiewnik.
Przedstawiciel sanktuarium maryjnego w Licheniu ks. Krzysztof Jędrzejewski zapraszając do odwiedzin tego miejsca, zwrócił uwagę na jego walory duchowe. Zapewnił, że pątnicy przybywający „Expressem Licheńskim” znajdą w sanktuarium ciszę, możliwość skupienia i modlitwy, skorzystania z sakramentów. Już w autokarze zostaną poinformowani o ofercie sanktuarium, a w drodze obejrzą film o jego specyfice.
Zdaniem Marka Tobiasza z Polskiej Organizacji Turystycznej, polskie sanktuaria są jedną z atrakcji i mogą być powodem przyjazdu do naszego kraju gości z zagranicy. - W Polsce ok. 7 mln osób rocznie czyli ponad 15 proc. ludności pielgrzymuje do sanktuariów. Sam Licheń rocznie odwiedza ok. 2 mln osób – dodał.
Według Tobiasza z POT ponad połowa polskich pielgrzymów to ludzie młodzi, obecnie częściej pielgrzymują mieszkańcy miast – choć przed laty to ludność wiejska udawała się w różnego rodzaju pielgrzymki. Również ponad połowę polskich pielgrzymów stanowią osoby z wyższym i średnim wykształceniem – mówił.
Z danych POT wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się pielgrzymki autokarowe, pielgrzymki kolejowe stanowią ok. 30-40 proc. Natomiast Polacy coraz chętniej udają się do sanktuariów własnymi samochodami oraz na rowerach.
Pierwszy kurs „Expressu Licheńskiego relacji Warszawa Zachodnia – sanktuarium maryjne w Licheniu zaplanowano na sobotę 22 sierpnia o godz. 6. Wyjazd poprzedzi uroczystość pożegnalna autobusu z pielgrzymami z udziałem ks. Bogdan Bartolda, proboszcza katedry warszawskiej. Do celu – pielgrzymi dotrą o godz. 10. Pół godziny później planowana jest uroczystość nadania nazwy „Express Licheński”. W południe pątnicy z Warszawy wezmą udział we Mszy św. w bazylice, a następnie zwiedzą sanktuarium. W drogę powrotną „Express Licheński” wyruszy o godz. 17, a do Warszawy dotrze na godz. 21.
Kolejne wyjazdy, w zależności od zainteresowania, będą realizowane w soboty aż do 17 października, kiedy to kończy się sezon pielgrzymkowy w licheńskim sanktuarium. Koszt przejazdu w obie strony „Expressem Licheńskim” wynosi 40 zł. Bilety można kupić za pośrednictwem pierwszego w Polsce systemu internetowej sprzedaży biletów PKS pod adresem: www.pksbilety.pl oraz w kasach na dworcach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.