Śląski gigant pod dachem

- Umowę na zadaszenie Stadionu Śląskiego podpisał w środę w Chorzowie marszałek woj. śląskiego i przedstawiciele konsorcjum firm, które do 2011 r. mają wykonać te prace. Całkowity koszt modernizacji obiektu wyniesie około 360 mln zł.

Uroczystość odbyła się na Stadionie Śląskim. Marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski podkreślił, że po modernizacji stadion będzie spełniał najwyższe kryteria europejskie.

Zadaszenie widowni i inną infrastrukturę Stadionu Śląskiego zbuduje konsorcjum z firmą Hochtief Polska. Firma Hochtief Polska Sp. z o.o., stająca do przetargu razem m.in. z Mostostal Zabrze Holding S.A., Hochtief Construction A.G oraz Thermoserr Sp. z o.o. zaproponowała najniższą spośród oferentów cenę.

Marszałek wyraził nadzieję, że stadion przez długie lata będzie służył mieszkańcom regionu, a być może będzie jedną z aren Euro 2012. "Takie marzenia jeszcze każdy z nas - mieszkańców województwa - na pewno ma" - oświadczył. "Jeśli jednak tak się nie stanie - dodał - obiekt i tak powinien w przyszłości gościć uczestników wielu ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych".

Śmigielski podkreślił, że okres przygotowań do Euro 2012 był olbrzymim impulsem do modernizacji stadionu. Realnie patrząc, sprawa miast-organizatorów meczów mistrzostw rozstrzygnęła się już jednak w 2007 r. - mówił.

Koszt całej modernizacji wyniesie około 360 mln zł. W tej kwocie poza wykonaniem samego zadaszenia mieści się projektowanie, prace przygotowawcze, wycinka drzew, budowa parkingu i kanalizacji.

Prezes spółki Hochtief Polska Henryk Liszka zapewnił, że po wykonaniu prac wszystko będzie działało "jak w szwajcarskim zegarku". Firma Hochtief ma olbrzymie doświadczenie w budowaniu stadionów, wybudował około 500 takich obiektów na całym świecie - przekonywał.

Samorząd woj. śląskiego, który jest właścicielem chorzowskiego obiektu, zaakceptował ofertę Hochtief Polska - po szczegółowej weryfikacji skorygowaną jeszcze do 338 mln 387 tys. 353,60 zł. Na taką kwotę opiewa podpisana w środę umowa.

W przetargu na wykonanie przebudowy Stadionu Śląskiego w Chorzowie oferty złożyło sześć firm i konsorcjów - Budimex-Dromex, Polimex-Mostostal, PORR Polska, Hochtief Polska, MSF - Moniz Da Maia, Serra & Fortunato - Empreiteiros oraz Alpine Bau Deutschland AG NL.

Wartą ok. 360 mln zł inwestycję o nazwie "Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie" finansuje samorząd woj. śląskiego i Ministerstwo Sportu. Część środków pochłonęły już prace przygotowawcze i projektowe.

W lutym Hochtief Polska była jedną z firm protestujących przeciw wymogowi udokumentowania przez oferentów, że w ciągu ostatnich pięciu lat zbudowali choć jeden poliwęglanowy dach o powierzchni co najmniej 10 tys. m kw. Protestujący podnosili m.in., że w Polsce nie ma jeszcze ani jednego stadionu z takim dachem.

Inwestycja obejmie przede wszystkim wybudowanie zadaszenia widowni; powierzchnia poliwęglanowego dachu to 43 tys. m kw. Przygotowany przez niemieckie biuro architektów GMP za ok. 13 mln zł projekt wykonawczy uwzględnia wkomponowanie stadionu w zieleń chorzowskiego parku oraz przystosowanie go do zawodów lekkoatletycznych.

Po modernizacji obiekt pomieści ponad 55 tys. widzów. W ramach przebudowy zmieniona zostanie m.in. trybuna zachodnia, która będzie podobna do już istniejącej wschodniej, powstaną parkingi, nowe bramy, stanowiska handlowe, toalety, zaplecze sanitarne i cateringowe, nowe systemy nagłośnienia i oświetlenia oraz pomieszczenia dla vip-ów.

Mimo, że formalnie stadion od początku lipca będzie w przebudowie, odbędą się tam jeszcze dwa mecze eliminacji piłkarskich mistrzostw świata: 5 września Polska - Irlandia Północna i 14 października Polska - Słowacja. 6 sierpnia na stadionie zagra też grupa U2. O możliwości organizacji w Chorzowie tych imprez zaczęto mówić, gdy okazało się, że na Śląskim nie będzie spotkań Euro 2012.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
wiecej »