Msza św. oraz złożenie kwiatów pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej - to główne punkty uroczystości 31 sierpnia w Gdańsku dla uczczenia 29 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania "Solidarności". Niewykluczone, że weźmie w nich udział prezydent Lech Kaczyński.
Jak poinformował w poniedziałek PAP członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Wojciech Książek, na tegoroczne obchody rocznicy strajku z 1980 r. zaproszeni zostali m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk i ministrowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz wszyscy sygnatariusze Porozumień Sierpniowych na czele z Lechem Wałęsą.
"Spodziewamy się, że część tych osób, która wybiera się 1 września na Westerplatte na obchody 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, będzie także uczestniczyć dzień wcześniej w naszych uroczystościach" - dodał Książek.
Obecność w Gdańsku 31 sierpnia potwierdził na razie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Jak wyjaśnił Książek, w uroczystościach w Gdańsku prawdopodobnie weźmie udział Lech Kaczyński. "W tej sprawie trwają jednak jeszcze ustalenia" - dodał.
Uroczystości w Gdańsku 31 sierpnia rozpocznie o godz. 17 msza św. w kościele św. Brygidy, koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia. Po mszy jej uczestnicy przejdą ulicami Gdańska na Plac Solidarności. Tam zaplanowano złożenie kwiatów przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Będą także wystąpienia.
"Liczymy, że głos przed bramą zabiorą prezydent Lech Kaczyński oraz legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa. I wcale nie chodzi o to, że wszyscy mają sobie wpadać w ramiona. Warto jednak, aby tę piękną kartę najnowszej historii Polski uhonorować ponad podziałami i oderwać od bieżących gier politycznych" - podkreślił Książek.
Na zakończenie, o godz. 19.15 w sali "Akwen" w budynku Solidarności ma się odbyć okolicznościowe spotkanie. Gdańska "S" oczekuje, że podczas tego spotkania prezydent Kaczyński wręczy odznaczenia państwowe ok. 20 osobom zasłużonym dla walki z systemem komunistycznym.
W uroczystościach w Gdańsku 31 sierpnia weźmie udział 70 kombatantów oraz delegacje ze szkół z całego kraju, noszących imię Bohaterów Westerplatte. Następnego dnia będą oni uczestniczyć na Westerplatte w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.