Blisko 400 żołnierzy - uczestników 18. Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Wojskowej - dotarło w piątek na Jasną Górę.
Żołnierze pielgrzymowali do "hetmanki żołnierza polskiego" z garnizonów całego kraju. Ponad 300 żołnierzom polskim towarzyszyło 36 żołnierzy z Niemiec, pięciu ze Stanów Zjednoczonych i trzech ze Słowacji, a także funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej, Służby Celnej i Straży Ochrony Kolei.
Przed piątkowym wejściem na Jasną Górę, grupy wojskowe spotkały się rano na Przeprośnej Górce koło Częstochowy. Nazywana jest ona także Górą Pojednania Narodów m.in. właśnie ze względu na pielgrzymujących tu wraz z kadrą dowódczą żołnierzy z różnych krajów członkowskich NATO.
Biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski odprawił tam poranną mszę i wygłosił homilię, w której mówił o konieczności słuchania Słowa Bożego, a także wskazał na zagrożenia, jakie niesie świat współczesny w sferze miłości.
"Dziś szczególnie Matka Boża pokazuje nam jak kochać i gdzie jest zagrożenie dla tej miłości. Pokazuje nam kłamstwo szatana, który prowadzi młodych do tego, że niekiedy grzech nazywają miłością, a seks kochaniem się" - zaznaczył.
Z Przeprośnej Górki żołnierze - wraz z funkcjonariuszami innych służb mundurowych, których przedstawiciele dołączali do nich na trasie pielgrzymki - przeszli do Częstochowy, by przemaszerować pod Jasną Górę główną arterią miasta - Alejami Najświętszej Maryi Panny.
Pod częstochowskie sanktuarium z żołnierzami dotarli także wysocy rangą dowódcy NATO, m.in. gen. broni Hans-Otto Budde z Bundeswehry. Przed Cudownym Obrazem bp Płoski odnowił akt zawierzenia Wojska Polskiego opiece Matki Bożej.
W sobotę żołnierze wezmą na Jasnej Górze udział w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia obchodzone jest także święto Wojska Polskiego, na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Pielgrzymka wojskowa składa się z czterech grup, bydgoskiej, lubelskiej, wrocławskiej i warszawskiej. Każdej z nich towarzyszą kapelani wojskowi, w tym roku było ich dwunastu. Najwcześniej na szlak wyruszają żołnierze z Bydgoszczy, którzy mają do pokonania 390 km.
Pierwszy raz pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. W 1997 r. pielgrzymka wojskowa została odwołana ze względu na dużą liczbę żołnierzy i ich rodzin zaangażowanych w niesienie pomocy powodzianom.
Od 1998 r. żołnierze wędrują wraz z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Dodatkowo w pielgrzymce zaczęły uczestniczyć inne grupy - od 1994 r. z Bydgoszczy, później z Lublina i Wrocławia. Od 1996 r. ma ona charakter międzynarodowy.
Hasłem tegorocznej Pielgrzymki Wojskowej były słowa: "W Nim jest życie" - nawiązujące do hasła całego roku duszpasterskiego: "Otoczmy troską życie".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.