Wydawnictwo Yale University Press wycofało z książki o Mahomecie jego karykatury i wszelkie jego portrety, z reprodukcjami obrazów europejskich mistrzów pędzla włącznie.
Książka pt."The Cartoons that Shook the World" autorstwa Jytte Klausen opowiada o sprawie karykatur proroka islamu zamieszczonych w 2005 r. w jednej z duńskich gazet, które wywołały na całym świecie gwałtowne protesty muzułmanów.
Książka miała być ilustrowana wspomnianymi karykaturami oraz portretami Mahometa w wykonaniu takich słynnych malarzy i grafików jak Sandro Botticelli, William Blake, Gustav Dore i Salvadora Dali. Islam zabrania sporządzania wizerunków Mahometa - nie ma ich w meczetach. Yale University Press poinformowało, że po konsultacjach z kilkudziesięcioma autorytetami w sprawach islamu - dyplomatami i ekspertami akademickimi - postanowiono wycofać wizerunki Proroka z książki.
Jej autorka, duńska profesor politologii pracująca w USA, powiedziała, że rozumie decyzję wydawnictwa w odniesieniu do karykatur, ale nie portretów, które znane są i reprodukowane od dawna. Reza Aslan, znany amerykański specjalista ds.islamu, nazwał wycofanie wizerunków z książki "idiotyzmem".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.