Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Zgodnie z rezolucją ONZ z 5 marca br. Dzień ten został ustanowiony w rocznicę ataku w 2003 r. na siedzibę tej organizacji w Bagdadzie, w którym zginęły 22 osoby.

Jedna z największych katolickich organizacji pomocy Caritas Internationalis podkreśla, że ustanowienie takiego dnia jest w najwyższym stopniu aktualne ze względu na wciąż wzrastającą liczbę ludzi, którzy zdani są na pomoc humanitarną. Przyczynami tego są: zmniejszanie się i wzrost cen podstawowych środków żywności, coraz trudniejszy dostęp do zasobów wody pitnej, wzrost katastrof naturalnych będących następstwem zmian klimatycznych, wojny domowe i między państwami oraz międzynarodowy kryzys finansowy. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku osiągnie on taki poziom, który pokaże, że na świecie jeszcze nie było tylu głodujących i jak ważna jest dla świata pomoc humanitarna.

cW ciągu ostatnich miesięcy w wyniku światowego kryzysu przybyło 100 mln niedożywionych ludzi. Jak zauważa oenzetowska agenda ds. żywności (FAO) wraz z rosnącymi cenami żywności coraz większej liczbie ludzi będzie brakować jedzenia. Proces ten przyspieszyła także globalna recesja.

Obok katastrof naturalnych na świecie coraz więcej jest takich, których przyczyną jest sam człowiek. „Dlatego obchody Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej mają wielki sens jeśli za nim będą szły nie tylko słowne deklaracje, lecz walka u ich korzeni z przyczynami i następstwami kryzysów i katastrof“ – podkreślił Oliver Müller, przewodniczący Caritas Internationalis.

Dlatego Caritas domaga się prowadzenia poważnej polityki ochrony klimatu przez kraje rozwinięte i finansowego wspierania krajów ubogich dotkniętych kataklizmami, szczególnie tych, których przyczyną są zmiany klimatyczne. Ponadto problemy ekonomiczne, finansowe i polityczne nie mogą być tylko tłumaczone celami interesów finansowych, czy militarno-strategicznymi.

„Potrzebujemy pilnie zmian zmierzających w kierunku humanitaryzmu. W centrum politycznych decyzji musi stać człowiek. To on musi być sednem przesłania Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej” - zaznaczył Müller.

Według raportu ONZ na projekty pomocy humanitarnej w 2009 rok brakuje rekordowej sumy 4,8 miliarda dolarów. Organizacja otrzymała na ten cel mniej niż połowę z obiecanych 9,5 miliarda dolarów. Dotychczas udzielono jej 43 milionom ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
wiecej »