MSWiA wycofało wnioski o nominacje generalskie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofało wszystkie dziewięć wniosków o nominacje generalskie - poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Decyzję dotyczącą wycofania wniosków BBN ocenia jako "działanie słuszne".

Jak poinformowało BBN w komunikacie przesłanym w czwartek PAP, pismo o wycofaniu wniosków o nominacje generalskie minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna skierował do prezydenta Lecha Kaczyńskiego 19 sierpnia.

Jest to odpowiedź na pismo, jakie dwa dni wcześniej szef BBN wystosował do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Minister Aleksander Szczygło wyraził w nim oczekiwania dotyczące przesłania rzetelnych wyjaśnień m.in. odnośnie kwestii, które nie znalazły się we wnioskach wcześniej przesłanych przez MSWiA.

Według BBN dotyczyły one pomijania w uzasadnieniach wniosków o nominacje generalskie w policji okresu służby kandydatów w Milicji Obywatelskiej, powodów przesłania do prezydenta wniosku o awans kandydata z niepełnym okresem przebiegu służby oraz "zawieszenia" jednego z kandydatów na etacie w Służbie Bezpieczeństwa.

Jak podało Biuro, list Szczygły był odpowiedzią na komunikat opublikowany przez MSWiA 14 sierpnia. "W opinii Biura komunikat ten manipulował faktami, a także pomijał istotne okoliczności dotyczące całej sprawy i przywoływał wydarzenia, które nie miały z nią bezpośredniego związku. Podkreślić należy, że zaistniało wtedy podejrzenie celowego wprowadzenia w błąd opinii publicznej" - napisało BBN.

14 sierpnia BBN ogłosiło, że w wystąpieniach MSWiA o awanse generalskie dla funkcjonariuszy służb podległych temu resortowi pominięto fragmenty życiorysów. "Wnioski awansowe z MSWiA fałszowały rzeczywistość" - oświadczył wówczas rzecznik Biura Jarosław Rybak. Szef BBN mówiąc wówczas o zaakceptowanych, zawieszonych i odrzuconych nominacjach, uzasadniał sprzeciw kancelarii prezydenta zatajeniem fragmentów życiorysów dwóch policjantów dotyczących ich służby w czasach PRL. Wytknął też MSWiA sprzeczność między wystąpieniem o dwa awanse generalskie w BOR a zamiarem zredukowania stanu etatowego do jednego stanowiska generalskiego.

MSWiA uznało zarzuty BBN w tej sprawie za kłamliwe. Naczelnik wydziału komunikacji i promocji MSWiA Jacek Sońta odpowiedział, że we wnioskach dotyczących kandydatów na stanowiska generalskie w policji "nie zmieniano i nie ukrywano danych dotyczących służby".

O wycofaniu wniosków poinformowało TVN24.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
-1°C Czwartek
noc
wiecej »