Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofało wszystkie dziewięć wniosków o nominacje generalskie - poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Decyzję dotyczącą wycofania wniosków BBN ocenia jako "działanie słuszne".
Jak poinformowało BBN w komunikacie przesłanym w czwartek PAP, pismo o wycofaniu wniosków o nominacje generalskie minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna skierował do prezydenta Lecha Kaczyńskiego 19 sierpnia.
Jest to odpowiedź na pismo, jakie dwa dni wcześniej szef BBN wystosował do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Minister Aleksander Szczygło wyraził w nim oczekiwania dotyczące przesłania rzetelnych wyjaśnień m.in. odnośnie kwestii, które nie znalazły się we wnioskach wcześniej przesłanych przez MSWiA.
Według BBN dotyczyły one pomijania w uzasadnieniach wniosków o nominacje generalskie w policji okresu służby kandydatów w Milicji Obywatelskiej, powodów przesłania do prezydenta wniosku o awans kandydata z niepełnym okresem przebiegu służby oraz "zawieszenia" jednego z kandydatów na etacie w Służbie Bezpieczeństwa.
Jak podało Biuro, list Szczygły był odpowiedzią na komunikat opublikowany przez MSWiA 14 sierpnia. "W opinii Biura komunikat ten manipulował faktami, a także pomijał istotne okoliczności dotyczące całej sprawy i przywoływał wydarzenia, które nie miały z nią bezpośredniego związku. Podkreślić należy, że zaistniało wtedy podejrzenie celowego wprowadzenia w błąd opinii publicznej" - napisało BBN.
14 sierpnia BBN ogłosiło, że w wystąpieniach MSWiA o awanse generalskie dla funkcjonariuszy służb podległych temu resortowi pominięto fragmenty życiorysów. "Wnioski awansowe z MSWiA fałszowały rzeczywistość" - oświadczył wówczas rzecznik Biura Jarosław Rybak. Szef BBN mówiąc wówczas o zaakceptowanych, zawieszonych i odrzuconych nominacjach, uzasadniał sprzeciw kancelarii prezydenta zatajeniem fragmentów życiorysów dwóch policjantów dotyczących ich służby w czasach PRL. Wytknął też MSWiA sprzeczność między wystąpieniem o dwa awanse generalskie w BOR a zamiarem zredukowania stanu etatowego do jednego stanowiska generalskiego.
MSWiA uznało zarzuty BBN w tej sprawie za kłamliwe. Naczelnik wydziału komunikacji i promocji MSWiA Jacek Sońta odpowiedział, że we wnioskach dotyczących kandydatów na stanowiska generalskie w policji "nie zmieniano i nie ukrywano danych dotyczących służby".
O wycofaniu wniosków poinformowało TVN24.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.