USA: Przeciw torturom i terrorystom

Ministerstwo Sprawiedliwości USA zaleciło ponowne otwarcie około 10 spraw dotyczących torturowania przez CIA więźniów podejrzewanych o terroryzm - informuje w poniedziałek "New York Times". Z kolei Washington Post donosi, że prezydent USA zgodził się na utworzenie specjalnej grupy dochodzeniowej, która zajęłaby się przesłuchiwaniem kluczowych osób podejrzanych o terroryzm.

Rekomendacja pochodzi od wewnętrznego organu ministerstwa, Biura ds. Odpowiedzialności Zawodowej. W ostatnich tygodniach została przedstawiona prokuratorowi generalnemu Ericowi Holderowi.

Informacja "NYT" zbiega się z planowanym na poniedziałek ujawnieniem przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernych fragmentów raportu na temat brutalnego traktowania domniemanych terrorystów i nadużywania uprawnień przez pracowników CIA. Materiał do tego raportu został zebrany w 2004 roku przez ówczesnego inspektora generalnego Agencji. Wówczas prokuratorzy uznali, że żadna ze wskazanych spraw nie zasługuje na wszczęcie dochodzenia.

Według "NYT", prokurator generalny zdecydował się na ponowne zbadanie zarzutów, gdy okazało się, że dotyczą one zgonów więźniów i innych przypadków fizycznego oraz psychicznego znęcania się.

Amerykańskie media twierdzą, że raport ujawni stosowanie takich praktyk, jak pozorowane egzekucje czy używanie wiertarek elektrycznych dla zastraszania więźniów.

Rekomendacja Ministerstwa Sprawiedliwości opiera się przede wszystkich na doniesieniach o nadużyciach z Iraku i Afganistanu.

Wznowionych ma zostać około połowy spraw, które były zgłaszane początkowo i zostały zamknięte - pisze nowojorski dziennik.

"New York Times" podkreśla, że nigdy "publicznie nie wyjaśniono, dlaczego Ministerstwo Sprawiedliwości za prezydentury George'a W. Busha zdecydowało nie stawiać zarzutów w około 20 sprawach, o których wiadomo, że zostały przedstawione federalnym prokuratorom (...).

Z kolei Washington Post donosi, powołując się na anonimowego urzędnika, że prezydent USA Barack Obama zgodził się na utworzenie specjalnej grupy dochodzeniowej, która zajęłaby się przesłuchiwaniem kluczowych osób podejrzanych o terroryzm.

Obama zaakceptował utworzenie grupy zwanej w skrócie HIG (High-Value Detainee Interrogation Group) pod koniec ubiegłego tygodnia. Będzie się ona składała z ekspertów pochodzących z kilku amerykańskich agencji wywiadowczych i będzie nadzorowana przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Jak podkreśla "WP" spowoduje to przeniesienie środka ciężkości walki z terroryzmem z CIA i da Białemu Domowi bezpośredni nadzór nad nową instytucją.

Dziennik przypomina, że aby odciąć się od sposobów działania administracji George'a W. Busha Obama nakazał wkrótce po objęciu władzy zmianę sposobu przesłuchiwania i przetrzymywania osób podejrzanych o terroryzm. Nakazał też utworzenie grupy zadaniowej, która miała zająć się tymi kwestiami. To właśnie ta grupa zadaniowa, w raporcie który zostanie ujawniony w poniedziałek, zaleciła utworzenie nowej jednostki do przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
4°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
wiecej »