Brak funduszy przyczyną rozwiązania fundacji

Trudności ze zdobyciem funduszy były przyczyną rozwiązania Fundacji "Panteon Narodowy na Skałce" - poinformował w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej przeor klasztoru oo. Paulinów na Skałce o. Michał Lukoszek.

O rozwiązaniu fundacji poinformował PAP w ubiegłym tygodniu prezes fundacji Marek Wasiak. Jak wyjaśnił, "rozwiązanie fundacji jest równoznaczne z zakończeniem misji, dla której fundacja została powołana". Nie chciał się wypowiadać na temat powodów rozwiązania fundacji.

Także przeor klasztoru paulinów w Krakowie o. Michał Lukoszek odmówił wówczas PAP udzielenia informacji w tej sprawie. "Nie będę udzielał żadnych informacji" - zastrzegł.

"Wobec pojawiających się w ostatnich dniach informacji medialnych o rozwiązaniu Fundacji +Panteon Narodowy Na Skałce+, nie pozbawionych niedomówień stawiających w złym świetle Klasztor OO. Paulinów, pragniemy przedstawić racje podjętej w tej kwestii decyzji" - napisał obecnie w oświadczeniu.

"Głównym powodem powołania Fundacji, a tym samym pierwszorzędnym jej zadaniem była budowa drugiej części krypty zasłużonych Polaków oraz kompleksu edukacyjno-muzealnego. Po wielu staraniach dążących do znalezienia efektywnego sposobu urzeczywistnienia tego projektu okazało się, że na skutek niepokonalnych na ten czas przeszkód natury formalno-prawnej nie ma możliwości pozyskania stosownych środków finansowych na ten cel. Tym samym Fundacja nie jest w stanie realizować swojego podstawowego zadania, a zatem traci rację swojego istnienia" - wyjaśnił przeor.

Jak stwierdził, paulini "z wielkim szacunkiem, uznaniem i wdzięcznością" odnoszą się do inicjatyw o charakterze edukacyjnym, podejmowanych przez Zarząd Fundacji. "Dostrzegamy ich nieocenioną wartość. Mają one jednak w ramach działalności fundacji charakter wspomagający i drugorzędny. Nie wchodzą one również bezpośrednio w zakres misji Klasztoru OO. Paulinów. Mamy nadzieję, że ich walory zostaną dostrzeżone przez instytucje oświatowe z założenia powołane do tego rodzaju działalności, dzięki czemu będą one kontynuowane. Nie wykluczamy współpracy na tym polu w ramach możliwości, którymi dysponujemy" - napisał o. Lukoszek.

Podziękował także w imieniu paulinów "Polskiej Akademii Umiejętności za współpracę i wsparcie w niełatwych staraniach o materialne urzeczywistnienie idei Panteonu Narodowego Na Skałce" oraz wszystkim osobom zaangażowanym w działalność fundacji.

Założycielami Fundacji byli Klasztor Ojców Paulinów na Skałce i Polska Akademia Umiejętności. Patronatem honorowym fundację objął prezydent Lech Kaczyński, a w Radzie Programowej zasiadali m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, były Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Jerzy Buzek, prof. Andrzej Zoll, Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilar.

Według prezentowanych dwa lata temu projektów, Krypta Zasłużonych na Skałce, w której spoczywa 13 wielkich Polaków, zostałaby wydłużona o dobudowaną dwupoziomową rotundę. Znalazłyby się w niej miejsca na dodatkowe kilkadziesiąt sarkofagów. Obok rotundy, na zapleczu kościoła, zaplanowano centrum edukacyjno-muzealne, w którym prezentowany byłby dorobek spoczywających w Panteonie wielkich Polaków.

Skałka miała także pełnić rolę "intelektualnego Davos Europy", w którym co dwa-trzy lata spotykaliby się wielcy intelektualiści i artyści w ramach Intelektualnego Forum Europy.

Skałka to wzgórze obok Wawelu, na którym stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława oraz zabudowania klasztorne oo. paulinów. Według legendy, na Skałce w 1079 roku zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław Szczepanowski.

W Krypcie Zasłużonych, w podziemiach kościoła na Skałce, spoczywają m.in. prochy Jana Długosza, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Miłosza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »