USA: Powstanie grupa przesłuchująca oskarżonych o terroryzm

Informacje te, podane w poniedziałek przez "Washington Post" z powołaniem na anonimowego urzędnika, potwierdził po południu zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Bill Burton.

Informacje te, podane w poniedziałek przez "Washington Post" z powołaniem na anonimowego urzędnika, potwierdził po południu zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Bill Burton.

Agencja Associated Press podkreśla, że to posunięcie oznacza dalsze dystansowanie się Obamy od polityki administracji George'a W. Busha w tej dziedzinie.

Burton powiedział, że nowa grupa dochodzeniowa będzie usytuowana w centrali Federalnego Biura Śledczego (FBI) w Waszyngtonie. Na jej czele stanie funkcjonariusz FBI, wicedyrektorem będzie - jak pisze AP - ktoś z ogromnego rządowego aparatu wywiadowczego. Grupa będzie bezpośrednio nadzorowana przez Biały Dom.

"Washington Post" pisał, że Obama zaakceptował utworzenie grupy zwanej w skrócie HIG (High-Value Detainee Interrogation Group) pod koniec ubiegłego tygodnia. Będzie się ona składała z ekspertów pochodzących z kilku amerykańskich agencji wywiadowczych i będzie nadzorowana przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego (radzie przewodniczy prezydent). "WP" pisze w tym kontekście o przeniesieniu środka ciężkości walki z terroryzmem z CIA i powierzeniu Białemu Domowi bezpośredniego nadzoru nad nową instytucją.

Dziennik przypomina, że aby odciąć się od sposobów działania administracji George'a W. Busha Obama nakazał wkrótce po objęciu władzy zmianę sposobu przesłuchiwania i przetrzymywania osób podejrzanych o terroryzm. Nakazał też utworzenie grupy zadaniowej, która miała zająć się tymi kwestiami. To właśnie ta grupa zadaniowa, w raporcie który zostanie ujawniony w poniedziałek, zaleciła utworzenie nowej jednostki do przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm.

Zgodnie z nowymi wytycznymi przesłuchania mają przebiegać zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podręczniku polowym amerykańskiej armii (Army Field Manual), co oznacza, że zakazane będą, jak pisze "Washington Post", "pewne techniki pozostające w szarej strefie między torturami a legalnymi metodami przesłuchań, takie jak głośna muzyka, czy pozbawianie snu".

Gazeta podkreśla, że podstawowym zadaniem HIG będzie zebranie danych wywiadowczych dotyczących zagrożenia terrorystycznego.

Grupa zadaniowa zaleciła również, aby HIG rozpoczęło program badawczy mający na celu rozwinięcie nowych technik przesłuchań i sprawdzenie skuteczności dotychczasowych. Docelowo grupa ma opracować zestaw najlepszych sposobów prowadzenia przesłuchań i podzielić się spostrzeżeniami z innymi agencjami. Do HIG dołączeni zostaną lingwiści i specjaliści zajmujący się poszczególnymi kulturami.

Waszyngtoński dziennik pisze, że grupa zadaniowa powołana przez prezydenta Obamę zaleciła także, aby Departament Stanu USA odegrał aktywniejszą rolę w procesie przenoszenia podejrzanych o terroryzm do innych krajów. Powinien on sprawdzić, czy zapewnienia rządów krajów, gdzie trafią więźniowie, iż nie będą oni torturowani, będą przestrzegane.

"Washington Post" przypomina jednocześnie, że oddzielna grupa zadaniowa, która miała zająć się losem więźniów z amerykańskiej bazy Guantanamo oraz przyszłymi uregulowaniami dotyczącymi aresztowania i przetrzymywania osób podejrzanych o terroryzm nie zakończyła jeszcze pracy. (PAP)

az/ keb/ ro/

int.,4622585

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
1°C Niedziela
noc
wiecej »