Rosja: Media o reakcji w Polsce na film

Dziennik "Wriemia Nowostiej" informuje we wtorek o oburzeniu, jakie wywołał w Polsce film dokumentalny "Sekrety tajnych protokołów", pokazany w ubiegłym tygodniu przez rosyjskie państwowe stacje telewizyjne Wiesti i Rossija.

W obrazie tym zarzucono Polsce, że przed II wojną światową zawarła tajne przymierze z hitlerowskimi Niemcami przeciwko ZSRR.

Rosyjska gazeta odnotowuje, że głos zabrali również przedstawiciele polskich władz - wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer i szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.

"Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak był twardszy: +Warszawa powinna zająć zdecydowane stanowisko+. Wskazał też na potrzebę prowadzenia uczciwej polityki historycznej: +Państwa, które takiej polityki nie prowadzą, same sobie szkodzą+" - relacjonuje "Wriemia Nowostiej".

Dziennik nie wyklucza, że "ten bliski prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu człowiek miał na myśli samą Polskę". "Wszak Warszawa stara się nie wspominać zbyt często o układzie monachijskim z 1938 roku i rozbiorze Czechosłowacji, w którym Polska wzięła aktywny udział" - wyjaśnia gazeta.

"Wriemia Nowostiej" podaje również, że "profesor Antoni Dudek z Instytutu Pamięci Narodowej nie wyklucza, iż pokaz filmu w rosyjskiej telewizji i zbieżne pod względem treści publikacje w rosyjskiej prasie przygotowują grunt pod wizytę premiera Władimira Putina w Polsce".

Dziennik przypomina, że szef rządu Rosji 1 września ma wygłosić przemówienie w Gdańsku, podczas najważniejszej uroczystości poświęconej 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Oczekiwania związane z wystąpieniem Władimira Putina przed pomnikiem Obrońców Westerplatte są w Polsce tak duże, że +Gazeta Wyborcza+ wezwała nawet do nierozdmuchiwania skandalu wokół rosyjskich publikacji na tematy historyczne, aby nie dawać Moskwie powodu do odwołania wizyty rosyjskiego premiera" - pisze "Wriemia Nowostiej".

Udział Putina w uroczystościach w Polsce zapowiada też niezależny tygodnik "Nowoje Wriemia". Przytacza on niedawny sondaż "Newsweek-Polska", z którego - jak wybija - wynika, iż co trzeci Polak uważa, że premier Rosji nie powinien przyjeżdżać do Gdańska.

"Dla Polaków pakt Mołotow-Ribbentrop nadal jest symbolem czwartego rozbioru Polski. Równie wiele dyskusji wywołuje inna zasadnicza kwestia: kto chciał wojny i kto ponosi główną odpowiedzialność za jej rozpętanie?" - przekazuje rosyjskie pismo.

"Polski prezydent Lech Kaczyński - na przykład - uważa Związek Radziecki za to państwo, które +w bardzo istotny sposób sprzyjało rozpoczęciu wojny+" - zauważa "Nowoje Wriemia".

Tygodnik podkreśla, że "choć od podpisania w Moskwie układu o nieagresji między ZSRR i Niemcami minęło 70 lat w każdym Polaku tkwi genetyczny strach, że jego kraj znów może okazać się +między dwoma potworami+". "Nawet jeśli chodzi nie o militarną, lecz o gospodarczą ekspansję" - zaznacza "Nowoje Wriemia".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
wiecej »