W obecności premiera Rosji Władimira Putina i prezydenta Osetii Południowej Eduarda Kokojtego podpisano w środę w Moskwie porozumienie międzyrządowe w sprawie rozwoju społeczno-gospodarczego Osetii Południowej i porozumienie o współpracy resortów spraw wewnętrznych - podały rosyjskie agencje.
Putin i Kokojty dokonali też symbolicznej inauguracji bezpośrednich dostaw rosyjskiego gazu nowym gazociągiem do Osetii Południowej, który omija Gruzję właściwą.
Opisując tę scenę agencja ITAR-TASS podała, że po podpisaniu szeregu porozumień dwustronnych Putin zapytał szefa rosyjskiego koncernu Aleksieja Millera, czy gazociąg jest już gotowy. Ten z kolei połączył się ze swym zastępcą Aleksandrem Nanienkowem, który znajdował się w Cchinwali (stolicy Osetii Południowej), i powiedział: "Na polecenie prezydenta i premiera FR otworzyć gaz".
Obecnie poza zaspokojeniem swoich potrzeb Osetia Południowa może się stać państwem tranzytowym - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.
Putin i Kokojty spotkali się w środę w pierwszą rocznicę uznania przez Moskwę niezależności Osetii Południowej i drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej - Abchazji.
Putin powiedział w środę, że decyzja o uznaniu niepodległości Osetii Południowej jest "gwarancją pokoju w regionie".
Poza Moskwą niezależność Osetii Południowej i Abchazji uznała jedynie Nikaragua, lecz i tam, jak i pisze strona internetowa newsru.com, decyzja ta nie została jeszcze ratyfikowana.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.