Włochy-Watykan: Spór o migrantów

Zaostrza się wymiana zdań między współrządzącą we Włoszech, prawicową Ligą Północną a Watykanem w sprawie polityki wobec nielegalnych imigrantów. Do jego kulminacji doszło w środę, gdy gazeta tego ugrupowania - "La Padania" w artykule redakcyjnym zażądała rewizji konkordatu, gdyby Kościół dalej "ingerował" w politykę Włoch.

Tłem tego sporu są tragiczne wydarzenia z połowy sierpnia, gdy w drodze do Włoch utonęło prawdopodobnie ponad 70 nielegalnych imigrantów z Erytrei. W reakcji na to, co się stało, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących arcybiskup Antonio Mario Veglio wyraził opinię, że w "tak zwanym cywilizowanym społeczeństwie" zwierzęta domowe są lepiej traktowane niż imigranci. Zaapelował o poszanowanie praw nielegalnych imigrantów i udzielanie pomocy ludziom, zmierzającym ku włoskim wybrzeżom.

"Słowa arcybiskupa Veglio nie prezentują stanowiska Watykanu ani Konferencji Episkopatu Włoch i często były dementowane" - oświadczył minister ds. uproszczenia legislacji Roberto Calderoli z Ligi Północnej, z inicjatywy której rząd Silvio Berlusconiego rozpoczął w stanowczy sposób zwalczać nielegalną imigrację, a ona sama została po raz pierwszy uznana w ustawie za przestępstwo.

"Wypowiedzi ministra są niedopuszczalne i obraźliwe" - odpowiedział Calderolemu arcybiskup Veglio.

W środę na łamach dziennika Ligi Północnej, której politycy od lat nie kryją niechęci do imigrantów, zwłaszcza muzułmanów, postawę kościelnych hierarchów nazwano "dziwnymi ingerencjami ideologicznymi w państwo świeckie".

Napisano: "Jeśli stosunki między państwem a Kościołem będą dalej dryfować w tę stronę, to znaczy, jeśli hierarchowie będą kontynuować politykę jawnej ingerencji wobec decyzji i kierunków polityki oraz jej urzędów, nie licząc się z granicami i wszelką neutralnością (...) należy umieścić w programie reform także rewizję konkordatu i Paktów Laterańskich".

Na mocy Paktów Laterańskich, podpisanych 80 lat temu, powstało Państwo Watykańskie.

"Granice i strefy wzajemnych wpływów są precyzyjne" - podkreślił dziennik "La Padania" w artykule redakcyjnym, który wywołał dalszą falę polemik, a także żądanie debaty parlamentarnej na temat stosunków państwo - Kościół.

sw/ ro/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »