Zaostrza się wymiana zdań między współrządzącą we Włoszech, prawicową Ligą Północną a Watykanem w sprawie polityki wobec nielegalnych imigrantów. Do jego kulminacji doszło w środę, gdy gazeta tego ugrupowania - "La Padania" w artykule redakcyjnym zażądała rewizji konkordatu, gdyby Kościół dalej "ingerował" w politykę Włoch.
Tłem tego sporu są tragiczne wydarzenia z połowy sierpnia, gdy w drodze do Włoch utonęło prawdopodobnie ponad 70 nielegalnych imigrantów z Erytrei. W reakcji na to, co się stało, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących arcybiskup Antonio Mario Veglio wyraził opinię, że w "tak zwanym cywilizowanym społeczeństwie" zwierzęta domowe są lepiej traktowane niż imigranci. Zaapelował o poszanowanie praw nielegalnych imigrantów i udzielanie pomocy ludziom, zmierzającym ku włoskim wybrzeżom.
"Słowa arcybiskupa Veglio nie prezentują stanowiska Watykanu ani Konferencji Episkopatu Włoch i często były dementowane" - oświadczył minister ds. uproszczenia legislacji Roberto Calderoli z Ligi Północnej, z inicjatywy której rząd Silvio Berlusconiego rozpoczął w stanowczy sposób zwalczać nielegalną imigrację, a ona sama została po raz pierwszy uznana w ustawie za przestępstwo.
"Wypowiedzi ministra są niedopuszczalne i obraźliwe" - odpowiedział Calderolemu arcybiskup Veglio.
W środę na łamach dziennika Ligi Północnej, której politycy od lat nie kryją niechęci do imigrantów, zwłaszcza muzułmanów, postawę kościelnych hierarchów nazwano "dziwnymi ingerencjami ideologicznymi w państwo świeckie".
Napisano: "Jeśli stosunki między państwem a Kościołem będą dalej dryfować w tę stronę, to znaczy, jeśli hierarchowie będą kontynuować politykę jawnej ingerencji wobec decyzji i kierunków polityki oraz jej urzędów, nie licząc się z granicami i wszelką neutralnością (...) należy umieścić w programie reform także rewizję konkordatu i Paktów Laterańskich".
Na mocy Paktów Laterańskich, podpisanych 80 lat temu, powstało Państwo Watykańskie.
"Granice i strefy wzajemnych wpływów są precyzyjne" - podkreślił dziennik "La Padania" w artykule redakcyjnym, który wywołał dalszą falę polemik, a także żądanie debaty parlamentarnej na temat stosunków państwo - Kościół.
sw/ ro/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.