Dolina Rospudy coraz brudniejsza

Sześć gmin leżących wokół Doliny Rospudy (Podlaskie) chce ochronić rzekę przed degradacją. Według nich na niezbędne inwestycje potrzeba ponad 60 mln zł. Pieniądze chcą uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zamierza stworzyć specjalny program ratowania Doliny Rospudy.

"To pieniądze na najpilniejsze i niezbędne inwestycje w Dolinie Rospudy, takie jak gospodarka ściekowa i odpadowa. Od kilku lat Rospuda stała się niezwykle popularna, a co za tym idzie i brudniejsza" - powiedział w czwartek PAP sekretarz gminy Raczki Romuald Dzienis.

Rzecznik prasowy NFOŚiGW Witold Maziarz powiedział, że to priorytetowa sprawa dla funduszu i w ciągu miesiąca mają być ustalone kryteria finansowania programu. Dodał, że inwestycja ma służyć zarówno lokalnej społeczności oraz podniesieniu jakości usług turystycznych w Dolinie Rospudy.

Dolina od kilku lat jest oblegana przez turystów. To efekt konfliktu o Dolinę Rospudy między ekologami a mieszkańcami Augustowa w sprawie budowy obwodnicy miasta, która miała przecinać ją w jednym z najpiękniejszych odcinków. O Rospudzie dowiedział się cały świat.

"Jeszcze kilka lat temu spływy kajakowe były najbardziej popularne Czarną Hańczą, ale od niedawna to się zmieniło. W letnie weekendy pływanie kajakiem Rospudą można porównać do jazdy samochodem obleganą autostradą" - oceniła Agnieszka Zyzało, właścicielka firmy turystycznej w Augustowie.

Dodała, że np. trzy lata temu, po sezonie w Dolinie Rospudy młodzież zebrała pół tony śmieci.

Sekretarz gminy Raczki Romuald Dzienis uważa, że gminy mogą nie dostać od NFOŚiGW na ochronę Rospudy tyle pieniędzy, ile by chciały. Rzecznik funduszu powiedział jednak PAP, że choć pieniędzy nie ma w nadmiarze to program dotyczący wód Rospudy jest priorytetowy.

Dolina Rospudy jest jednym z najpiękniejszych miejsc północnej Suwalszczyzny. Osiemdziesięciokilometrowa rzeka Rospuda przepływa przez dziewięć jezior. W dolinie są gatunki ptaków i roślin, którym grozi wyginięcie.

Dolina Rospudy leży w obszarze Natura 2000. Inwestycje na terenach objętych ochroną w ramach sieci Natura 2000 są dozwolone, ale podlegają rygorystycznym przepisom unijnym. Stąd powstał konflikt dotyczący budowy tamtędy obwodnicy Augustowa. Inwestycja została wstrzymana i będzie realizowana w innym wariancie - przez gminę Raczki. Obwodnica ma także przebiegać przez dolinę, ale nie wkroczy w obszar natura 2000.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
12°C Czwartek
wieczór
8°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »