Norweg na czele Światowej Rady Kościołów

Norweski luterański pastor Olav Fykse Tveit został nowym sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów. Zastąpi na tym stanowisku kenijskiego pastora metodystycznego Samuela Kobię, który sprawował ten urząd od 1 stycznia 2004 r.

„Zadanie, które przyjmuję razem z wyborem, podejmuję jako powołanie Boże – powiedział 48-letni Tveit po odczytaniu wyniku wyborów. – Zdaję sobie sprawę, jaki ogrom zadań mamy razem do wykonania” – dodał nowy sekretarz generalny. W swym wystąpieniu podkreślił, że wyborowi towarzyszył odczuwalny duch jedności. Prosił jednocześnie, by ten sam duch towarzyszył nadal wszelkim zaangażowaniom Rady.

„Chciałbym przez tę posługę przyczynić się do budowania misji ekumenicznej, tak byśmy wszyscy mogli być jedno; byśmy mogli wspólnie pracować dla jedności – powiedział nowy sekretarz Radiu Watykańskiemu. – Uważam, że współpraca z Kościołem katolickim jest dla Rady rzeczą bardzo ważną i że trzeba jeszcze tę współpracę pogłębić. Wkład Kościoła katolickiego zarówno w debatę teologiczną jak i dyskusję dotyczącą tematów etyczno-społecznych jest bardzo ważny. Kościół katolicki jest Kościołem uniwersalnym, a Ekumeniczna Rada Kościołów instytucją globalną, otwiera to wiele dróg współpracy i wymiany opinii, co do aktualnych wyzwań". Tveit dodał, że planuje też wizytę w Watykanie i spotkanie z Benedyktem XVI. „Chciałbym z nim móc porozmawiać nie tylko o wyzwaniach, które stoją przed nami, ale także o łączącej nas wierze. Myślę, że jest wiele kwestii, które będziemy mogli podjąć” - powiedział nowy sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.

„Nadzieja była motywem centralnym mojej podróży ekumenicznej – podkreślił żegnając się z urzędem sekretarza generalnego pastor Samuel Kobia. – Stawiając koło siebie krzyż i Zmartwychwstanie, rzeczywistość grzechu, której doświadczamy i Dobrej Nowiny w Ewangelii, naszą nadzieję odnajdujemy w Chrystusie jednoczącym realizm z inspirującą wizja nadchodzącego Królestwa Bożego”. Dodał, że w niezliczonych podróżach, słyszał przepełnione rozpaczą i pesymizmem relacje prześladowanych chrześcijan. Wyraził nadzieję, że ruch ekumeniczny przez niego prowadzony, pomagał budować zaufanie, tak by zdesperowani ludzie i całe narody, mogły myśleć w bardziej ewangeliczny sposób.

Światowa Rada Kościołów powstała w Amsterdamie w 1948 r. Obecnie skupia 349 Kościołów i wspólnot protestanckich, anglikańskich prawosławnych, starokatolickich i niechalcedońskich. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale współpracuje z nią w wielu projektach ekumenicznych od 1964 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »