W Sekretariacie KEP Polski odbyło się spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła katolickiego z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i KEP. Wziął w nim udział również nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Jak poinformowało PAP w środę biuro prasowe Episkopatu Polski, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz wyjaśnił, że Kościół katolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów, jednak od lat prowadzi z nią dialog. "Wzajemne relacje są bardzo istotne chociażby w kwestiach związanych z podejmowanymi inicjatywami ekumenicznymi" - powiedział biskup.
Wspólna Grupa Robocza Światowej Rady Kościołów i Kościoła katolickiego obraduje w Warszawie od 6 maja. Jej moderatorami są metropolita Trgoviste Nifon oraz arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. 7 maja członkowie Grupy Roboczej spotkali się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Episkopatu Polski. Obecny był również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.
Posiedzeniu przewodniczył metropolita Nifon, który przedstawił na wstępie działalność Światowej Rady Kościołów oraz jej kontakty z Kościołem katolickim. Biskup Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Warszawy na miejsce obrad Grupy Roboczej, wyrażając nadzieję, że "umożliwi to zaznajomienie się ze stanem dialogu ekumenicznego w Polsce".
"My w Polsce mamy wspaniałą tradycję tolerancji religijnej i dzisiaj ta współpraca jest potrzebna, zarówno jeśli chodzi o pielęgnowanie tradycji, wartości chrześcijańskich, jak i w celu integrowania społeczeństwa. Społeczeństwo, które jest czasami podzielone, potrzebuje kogoś, kto będzie pomagać wybudować mosty we wzajemnych relacjach. Takie jest nasze zadanie wynikające z Ewangelii. I myślę, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który jest takim najbardziej znanym momentem troski o wspólnotę, o bycie razem, będzie później owocował nowymi inicjatywami" - podkreślił bp Nitkiewicz.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.