Projekt "Holy Trinity on fire" od 1 września w Gdańsku

1 września w gdańskim kościele św. Trójcy będzie miał premierę projekt pod nazwą "Holy Trinity on fire". Multimedialna projekcja mająca stworzyć wrażenie, że świątynia płonie, jest jedną z imprez zorganizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Do 10 września ogień w kościele św. Trójcy będzie "płonął" w godz. 21-23.

"Holy Trinity on fire" jest kolejną odsłoną projektu prowadzonego od 2005 roku przez dwoje młodych artystów: Thyre Hilden z Danii i Pio Diaza z Argentyny. W ramach tego przedsięwzięcia artyści "podpalali" już zabytkowe obiekty m.in. w Kopenhadze, Kijowie, Berlinie, Frankfurcie, a także w Seulu. W tej chwili przygotują się także do monumentalnej projekcji na murach Koloseum w Rzymie.

"Za pomocą projekcji multimedialnej, każdorazowo adaptowanej do miejsca prezentacji, artyści dokonują symbolicznego +spalenia+ zabytków - miejsc ważnych dla rozwoju kultury zachodniej" - mówi Olga Miłogrodzka, kurator gdańskiej edycji projektu przygotowywanej po opieką Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

W gdańskim kościele św. Trójcy zamontowano na potrzeby projekcji kilkanaście projektorów, które będą tworzyły na sklepieniach kościoła obraz płomieni.

"Przywołując ogień w tym kościele odbudowanym po tym, jak został zniszczony w czasie II wojny światowej, zastanawiamy się, czy ten ogień sprzed wielu lat naprawdę zniknął. Bo przecież, jak niegdyś plądrował Polskę, tak teraz jest on obecny w wielu miejscach na świecie: choćby w Iraku czy Afganistanie" - powiedziała Miłogrodzka na przedpremierowym pokazie projektu dla dziennikarzy.

Autorzy animacji zdecydowali, by projekcji symbolicznego ognia na sklepieniach gdańskiej świątyni nie towarzyszyła oprawa muzyczna ani nawet dźwięki, jakie zwykle słyszy się w czasie pożaru. Jak wyjaśnili, zależało im, by projekcje odbywały się w ciszy. "Mamy nadzieję, że dzięki temu przestrzeń kościoła stanie się miejscem refleksji na temat siły ognia, który niesie z sobą silne kontrasty" - wyjaśniła Thyre Hilden.

"Od 700 tysięcy lat trwają zażyłe relacje między człowiekiem i ogniem, który potrafi przynieść zniszczenie, ale też zapewnia ciepło i pomaga przeżyć" - dodał Pio Diaz.

Premierowy pokaz projektu "Holy Trinity on fire" odbędzie się 1 września ok. godz. 22. Poprzedzi go innej impreza towarzysząca obchodom 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej - koncert "Requiem wojenne" Benjamina Brittena, który będzie miał miejsce w Bazylice Mariackiej.

"Holy Trinity on fire", podobnie jak "Requiem wojenne", jest częścią gdańskiego Festiwal Solidarity of Arts. Ta, trwająca od 15 sierpnia impreza, odbywa się w Gdańsku po raz pierwszy. Zastąpiła ona organizowany dotychczas latem w mieście Festiwal Gwiazd. Festiwal zakończy się 20 września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »