Sondaż: Polacy po stronie życia

W majowym badaniu IBRIS po raz pierwszy zapytano Polaków o precyzyjnie określoną treść inicjatywy „Stop aborcji”. Ponad 58% respondentów popiera zawarty w niej postulat całkowitego zakazu aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone.

Sprzeciwia się mu 30% Polaków. Pełna ochrona życia ludzkiego cieszy się najwyższym poparciem wśród najmłodszych respondentów. Większość Polaków sprzeciwia się także automatycznej bezkarności kobiet za przeprowadzenie aborcji. 

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych IBRIS jako jedyny do tej pory dotyczy precyzyjnie określonej treści projektu „Stop Aborcji”, który za kilka miesięcy stanie się przedmiotem obrad Sejmu. Dotychczas prowadzone badania poruszały kwestię „zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej”, „odbierania kobietom prawa do aborcji”, „braku akceptacji dla przerwania ciąży w żadnych okolicznościach” lub po prostu „całkowitego zakazu aborcji”. Pytania te nie oddawały treści inicjatywy obywatelskiej „Stop Aborcji”, która przewiduje całkowity zakaz aborcji, ale nie ograniczy możliwości ratowania życia matki, gdy występuje jego nieuchronne zagrożenie.

Treść projektu „Stop Aborcji” popierają zarówno kobiety, jak i przez mężczyźni

Pytanie oddające treść projektu „Stop aborcji” brzmiało: „Czy popiera Pan(i) całkowity zakaz aborcji, z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone?” Wśród kobiet twierdząco odpowiedziało 57,9% pytanych. Podobną opinię wyraziło 59,5% mężczyzn.

Najwyższe poparcie wśród młodych

Postulat całkowitego zakazu aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki uzyskał poparcie większości respondentów we wszystkich grupach wiekowych. Najwyższe poparcie (79,2%) uzyskał wśród osób w wieku 18-24 lat, czyli respondentów, którzy w niedalekiej przyszłości będą mogli zostać rodzicami. Współgra to z odpowiedziami na pytania o zakaz aborcji w tej grupie wiekowej udzielanymi w tej grupie wiekowej w sondażach z marca i kwietnia, które zostały przeprowadzone m.in. przez ośrodki CBOS i Ariadna. Całkowity zakaz aborcji cieszy się stosunkowo najniższym poparciem wśród respondentów powyżej 65 roku życia (popiera go 48,7%). Jedną z przyczyn może być fakt, że przez znaczną część dorosłego życia tych osób, w okresie PRL, prawo dopuszczało aborcję ze względów społecznych.

Respondenci przeciwko automatycznej bezkarności kobiet za aborcję  

Zdaniem 50,7% badanych, kobiety powinny ponosić odpowiedzialność karną za „celowe i świadome dokonanie aborcji lub poddanie się jej”. Za wyłączeniem z góry karalności kobiet w tych sytuacjach opowiedziało się 41,3% badanych.

Spośród respondentów, którzy uważają, że kobiety powinny odpowiadać karnie za celowe i świadome dokonanie aborcji, większość (33,7 %) popiera rozwiązanie zawarte w obywatelskim projekcie „Stop aborcji”, które pozwala sądowi na odstąpienie od kary. 17% opowiada się natomiast za karalnością matek za świadomie i celowo przeprowadzoną aborcję bez przyznania sądowi szczególnej możliwości odstąpienia przez sąd od kary.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przeciwko automatycznej bezkarności  

Karalność kobiet w przypadku celowego i świadomego dokonania przez nie aborcji popiera łącznie 47,1 % kobiet, podczas gdy sprzeciw wyraża 42,3% respondentek. Wśród mężczyzn rozwiązanie to popiera 54,4% badanych, a sprzeciw wyraża 40,5%.

Także w przypadku tego pytania najliczniej poparcie dla bezwzględnej ochrony życia ludzkiego wyrażają respondenci w wieku 18-24 lata (85,7% popiera odpowiedzialność karną kobiet, w tym 57,1% bez możliwości odstąpienia od kary).

Wyniki dotyczące karalności współgrają z rezultatami sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Ariadna dla „Dziennika Gazety Prawnej” w dniach 8-12 kwietnia. Wówczas na pytanie o to, kto powinien według respondentów ponosić odpowiedzialność karną za przeprowadzenie nielegalnej aborcji 42,9% respondentów wskazało „matkę decydującą się na aborcję” (respondenci mogli wtedy wybrać więcej niż jedną odpowiedź), a najwięcej osób wskazywało ją w grupach wiekowych 18-24 lata (62%) i 25-34 lata (63,9%).

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych IBRIS na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków w dniach 13-16 maja, ponad miesiąc po rozpoczęciu zbiórki podpisów pod projektem „Stop aborcji” i w trakcie szerokiej dyskusji dotyczącej jej treści.

Paweł Ozdoba Sondaż IBRIS: Zakaz aborcji

«« | « | 1 | » | »»
 • Godzilla
  03.06.2016 08:02
  W ostatnim sondażu CBOS również sformułowano bardzo konkretne pytania: http://cbos.pl/PL/publikacje/news/2016/13/newsletter.php
 • trzinaalli
  03.06.2016 09:18
  58% to i tak bardzo mało. Podobnie jak milion (jeśli będzie) podpisów pod projektem ustawy.

  I jest różnica w odpowiedziach, gdy zapytamy:
  - "czy jesteś za całkowitą ochroną życia?"
  - "czy jesteś za całkowitym zakazem aborcji?"
  - "czy jesteś za lub przeciw..." i tu możemy dalej żonglować sformułowaniami.
  Choć dotyczy to tego samego zagadnienia, to odpowiedzi, w zależności od tego jakie będzie postawione pytanie, będą różne.
 • Barney
  03.06.2016 09:42
  Po raz kolejny widać jedną ważną regułę - forma zadanego pytania w dużej mierze definiuje wyniki. Wystarczyło dodać to "zachowanie możliwości ratowania życia matki", dzięki czemu znacząco wzrósł odsetek odpowiedzi pozytywnych. Dużo bardziej negatywną reakcję wzbudza prosty "zakaz aborcji w każdym przypadku", a już w ogóle dodanie "nawet w przypadku zagrożenia życia matki", to już gwarantuje zbiorowy "sprzeciw" respondentów.

  Mnie za to szkoda, że ani razu nie natknąłęm się na zbierających podpisy, swego czasu w mojej parafii zbierano podpisy pod podobnymi inicjatywami, nie mówiąc już o innych miejscach, teraz jakoś albo nie mam szczęścia, albo "brakuje rozmachu", mam jednak nadzieję, że jakąś grupkę "zbieraczy podpisów" napotkam.
 • Paweł
  06.06.2016 13:07
  Bardzo kibicuję tej inicjatywie. Sam zebrałem już podpisy w domu. Za mało miejsc jest jednak, gdzie można te podpisy składać. A od sukcesu tej akcji bardzo wiele zależy. Mało kto rozumie, że dzisiejsze prawo staje się jutrzejszym zwyczajem. Prawo w pewnym zakresie definiuje normy społeczne. Środowiska lewicowe przy każdej okazji psują prawo, by kształtować społeczeństwo zgodnie ze swoją wizją. Pięknie widać to również po tym sondażu: osoby wychowane w PRL, gdy zabijanie dzieci w łonach matek było promowane przez prawo, są bardziej proaborcyjne, niż osoby wychowane na "kompromisie". Teraz mamy wielką szansę, by zadbać o przyszłość naszego narodu. A zabijanie własnych dzieci to wielki grzech, który obciąża nas wszystkich.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  wiecej »