Konferencja Naukowa Kanonistów

Natura i funkcja kultu i sakramentów, szczególnie Eucharystii, wyrażają i uwidaczniają komunię Kościoła - mówił abp Francesco Coccopalmerio przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych podczas rozpoczętej dziś w Częstochowie Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów. Tematem spotkania jest: „Zagadnienia międzywyznaniowe w realizacji misji uświęcającej Kościoła”.

W referacie abp Francesco Coccopalmerio podkreślił, że „pierwszym i podstawowym wymogiem uczestniczenia we wspólnocie kościelnej jest chrzest, ale są nimi także: łaska sakramentalna, posiadanie ducha Chrystusowego, wyznawanie tej samej wiary, uznanie władzy kościelnej oraz życie w świetle moralności ewangelicznej”.

Hierarcha z Watykanu wyróżnił wspólnotę kościelną pełną i wspólnotę kościelną niepełną. Zdaniem abp Coccopalmerio, „wspólnotę kościelną pełną posiada osoba, która respektuje wszystkie konieczne wymogi, jak chrzest, ale także łaska sakramentalna, wyznawanie tej samej wiary, uznanie władzy kościelnej, życie w świetle moralności ewangelicznej oraz posiadanie ducha Chrystusowego”. - We wspólnocie kościelnej, która wyraża się w uczestnictwie w sakramentach powstaje relacja międzyosobowa pomiędzy tym, który daje, a tym który otrzymuje dar - zaznaczył.

Dynamika ruchu ekumenicznego w ustawodawstwie i praktyce Kościołów partykularnych w krajach europejskich, zwłaszcza w odniesieniu do uczestnictwa w sakramentach oraz opieka duszpasterska wobec chrześcijan różnych wyznań, były przedmiotem popołudniowej dyskusji uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów, która odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W dyskusji uczestnicy konferencji wskazali na ogromną rolę prawa partykularnego w dialogu ekumenicznym. - Prawo partykularne powinno wypracować normy, tak aby pomóc w duszpasterstwie chrześcijanom niekatolikom. Należy też odróżnić depozyt wiary jako takiej od sposobu jej nauczania. Powinno wypracować się prawo partykularne kanoniczne wspólnie z innymi wspólnotami chrześcijańskimi - podkreślił o. prof. dr Jean-Paul Durand z Francji.

O istniejących problemach i trudnościach w kwestiach ekumenicznych odnośnie ustawodawstwa kościelnego mówił bp Antoni Dziemianko z Białorusi. - Realia pracy duszpasterskiej na Białorusi wciąż są bardzo trudne. Pozostaje nadal wiele kwestii do uregulowania także jeśli chodzi o dialog w sprawach prawno-kanonicznych - zaznaczył bp Dziemianko.

Na podobne problemy w swoich krajach zwrócili uwagę także o. prof. dr Damián Nĕmec z Czech i ks. dr Józef Marčin ze Słowacji. - Szczególnie trudny jest dialog z Kościołem Prawosławnym - podkreślił ks. dr Józef Marčin.

- Jednak ekumenizm jest jednym ze znaków czasu. Potrzebne jest duszpasterstwo małżeństw o różnej przynależności kościelnej. Konieczna jest opieka duszpasterska, a także harmonijna współpraca duszpasterzy różnych wyznań chrześcijańskich i wzajemne poznanie doktryny - zauważył bp dr Artur Miziński.

W konferencji biorą udział kanoniści z Polski, Włoch, Francji, Białorusi, Czech i Słowacji. Uczestnicy spotkania dyskutują na takimi tematami jak zawarcie małżeństwa mieszanego między osobą należącą do Kościoła katolickiego i osobą ochrzczoną należącą do innego Kościoła lub wspólnoty kościelnej, zawarcie małżeństwa między osobą ochrzczoną należącą do Kościoła katolickiego i osobą nieochrzczoną. - Problematyka zwłaszcza prawa małżeńskiego jest ważna w kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej - podkreślił otwierając konferencję ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

W konferencji biorą udział m. in. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, o. prof. dr Jean-Paul Durand, bp Antoni Dziemianko z Białorusi, o. prof. dr Damián Nĕmec z Czech, ks. dr Józef Marčin ze Słowacji, bp Artur Niziński, ks. prof. dr Janusz Piotr Kowal, TJ z Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie i ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
10°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
wiecej »