Natura i funkcja kultu i sakramentów, szczególnie Eucharystii, wyrażają i uwidaczniają komunię Kościoła - mówił abp Francesco Coccopalmerio przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych podczas rozpoczętej dziś w Częstochowie Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów. Tematem spotkania jest: „Zagadnienia międzywyznaniowe w realizacji misji uświęcającej Kościoła”.
W referacie abp Francesco Coccopalmerio podkreślił, że „pierwszym i podstawowym wymogiem uczestniczenia we wspólnocie kościelnej jest chrzest, ale są nimi także: łaska sakramentalna, posiadanie ducha Chrystusowego, wyznawanie tej samej wiary, uznanie władzy kościelnej oraz życie w świetle moralności ewangelicznej”.
Hierarcha z Watykanu wyróżnił wspólnotę kościelną pełną i wspólnotę kościelną niepełną. Zdaniem abp Coccopalmerio, „wspólnotę kościelną pełną posiada osoba, która respektuje wszystkie konieczne wymogi, jak chrzest, ale także łaska sakramentalna, wyznawanie tej samej wiary, uznanie władzy kościelnej, życie w świetle moralności ewangelicznej oraz posiadanie ducha Chrystusowego”. - We wspólnocie kościelnej, która wyraża się w uczestnictwie w sakramentach powstaje relacja międzyosobowa pomiędzy tym, który daje, a tym który otrzymuje dar - zaznaczył.
Dynamika ruchu ekumenicznego w ustawodawstwie i praktyce Kościołów partykularnych w krajach europejskich, zwłaszcza w odniesieniu do uczestnictwa w sakramentach oraz opieka duszpasterska wobec chrześcijan różnych wyznań, były przedmiotem popołudniowej dyskusji uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów, która odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
W dyskusji uczestnicy konferencji wskazali na ogromną rolę prawa partykularnego w dialogu ekumenicznym. - Prawo partykularne powinno wypracować normy, tak aby pomóc w duszpasterstwie chrześcijanom niekatolikom. Należy też odróżnić depozyt wiary jako takiej od sposobu jej nauczania. Powinno wypracować się prawo partykularne kanoniczne wspólnie z innymi wspólnotami chrześcijańskimi - podkreślił o. prof. dr Jean-Paul Durand z Francji.
O istniejących problemach i trudnościach w kwestiach ekumenicznych odnośnie ustawodawstwa kościelnego mówił bp Antoni Dziemianko z Białorusi. - Realia pracy duszpasterskiej na Białorusi wciąż są bardzo trudne. Pozostaje nadal wiele kwestii do uregulowania także jeśli chodzi o dialog w sprawach prawno-kanonicznych - zaznaczył bp Dziemianko.
Na podobne problemy w swoich krajach zwrócili uwagę także o. prof. dr Damián Nĕmec z Czech i ks. dr Józef Marčin ze Słowacji. - Szczególnie trudny jest dialog z Kościołem Prawosławnym - podkreślił ks. dr Józef Marčin.
- Jednak ekumenizm jest jednym ze znaków czasu. Potrzebne jest duszpasterstwo małżeństw o różnej przynależności kościelnej. Konieczna jest opieka duszpasterska, a także harmonijna współpraca duszpasterzy różnych wyznań chrześcijańskich i wzajemne poznanie doktryny - zauważył bp dr Artur Miziński.
W konferencji biorą udział kanoniści z Polski, Włoch, Francji, Białorusi, Czech i Słowacji. Uczestnicy spotkania dyskutują na takimi tematami jak zawarcie małżeństwa mieszanego między osobą należącą do Kościoła katolickiego i osobą ochrzczoną należącą do innego Kościoła lub wspólnoty kościelnej, zawarcie małżeństwa między osobą ochrzczoną należącą do Kościoła katolickiego i osobą nieochrzczoną. - Problematyka zwłaszcza prawa małżeńskiego jest ważna w kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej - podkreślił otwierając konferencję ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
W konferencji biorą udział m. in. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, o. prof. dr Jean-Paul Durand, bp Antoni Dziemianko z Białorusi, o. prof. dr Damián Nĕmec z Czech, ks. dr Józef Marčin ze Słowacji, bp Artur Niziński, ks. prof. dr Janusz Piotr Kowal, TJ z Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie i ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.