Natura i funkcja kultu i sakramentów, szczególnie Eucharystii, wyrażają i uwidaczniają komunię Kościoła - mówił abp Francesco Coccopalmerio przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych podczas rozpoczętej dziś w Częstochowie Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów. Tematem spotkania jest: „Zagadnienia międzywyznaniowe w realizacji misji uświęcającej Kościoła”.
W referacie abp Francesco Coccopalmerio podkreślił, że „pierwszym i podstawowym wymogiem uczestniczenia we wspólnocie kościelnej jest chrzest, ale są nimi także: łaska sakramentalna, posiadanie ducha Chrystusowego, wyznawanie tej samej wiary, uznanie władzy kościelnej oraz życie w świetle moralności ewangelicznej”.
Hierarcha z Watykanu wyróżnił wspólnotę kościelną pełną i wspólnotę kościelną niepełną. Zdaniem abp Coccopalmerio, „wspólnotę kościelną pełną posiada osoba, która respektuje wszystkie konieczne wymogi, jak chrzest, ale także łaska sakramentalna, wyznawanie tej samej wiary, uznanie władzy kościelnej, życie w świetle moralności ewangelicznej oraz posiadanie ducha Chrystusowego”. - We wspólnocie kościelnej, która wyraża się w uczestnictwie w sakramentach powstaje relacja międzyosobowa pomiędzy tym, który daje, a tym który otrzymuje dar - zaznaczył.
Dynamika ruchu ekumenicznego w ustawodawstwie i praktyce Kościołów partykularnych w krajach europejskich, zwłaszcza w odniesieniu do uczestnictwa w sakramentach oraz opieka duszpasterska wobec chrześcijan różnych wyznań, były przedmiotem popołudniowej dyskusji uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów, która odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
W dyskusji uczestnicy konferencji wskazali na ogromną rolę prawa partykularnego w dialogu ekumenicznym. - Prawo partykularne powinno wypracować normy, tak aby pomóc w duszpasterstwie chrześcijanom niekatolikom. Należy też odróżnić depozyt wiary jako takiej od sposobu jej nauczania. Powinno wypracować się prawo partykularne kanoniczne wspólnie z innymi wspólnotami chrześcijańskimi - podkreślił o. prof. dr Jean-Paul Durand z Francji.
O istniejących problemach i trudnościach w kwestiach ekumenicznych odnośnie ustawodawstwa kościelnego mówił bp Antoni Dziemianko z Białorusi. - Realia pracy duszpasterskiej na Białorusi wciąż są bardzo trudne. Pozostaje nadal wiele kwestii do uregulowania także jeśli chodzi o dialog w sprawach prawno-kanonicznych - zaznaczył bp Dziemianko.
Na podobne problemy w swoich krajach zwrócili uwagę także o. prof. dr Damián Nĕmec z Czech i ks. dr Józef Marčin ze Słowacji. - Szczególnie trudny jest dialog z Kościołem Prawosławnym - podkreślił ks. dr Józef Marčin.
- Jednak ekumenizm jest jednym ze znaków czasu. Potrzebne jest duszpasterstwo małżeństw o różnej przynależności kościelnej. Konieczna jest opieka duszpasterska, a także harmonijna współpraca duszpasterzy różnych wyznań chrześcijańskich i wzajemne poznanie doktryny - zauważył bp dr Artur Miziński.
W konferencji biorą udział kanoniści z Polski, Włoch, Francji, Białorusi, Czech i Słowacji. Uczestnicy spotkania dyskutują na takimi tematami jak zawarcie małżeństwa mieszanego między osobą należącą do Kościoła katolickiego i osobą ochrzczoną należącą do innego Kościoła lub wspólnoty kościelnej, zawarcie małżeństwa między osobą ochrzczoną należącą do Kościoła katolickiego i osobą nieochrzczoną. - Problematyka zwłaszcza prawa małżeńskiego jest ważna w kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej - podkreślił otwierając konferencję ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
W konferencji biorą udział m. in. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, o. prof. dr Jean-Paul Durand, bp Antoni Dziemianko z Białorusi, o. prof. dr Damián Nĕmec z Czech, ks. dr Józef Marčin ze Słowacji, bp Artur Niziński, ks. prof. dr Janusz Piotr Kowal, TJ z Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie i ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.