Reklama

Kongres dla Pokoju: Za rok w Barcelonie

Apelem religii świata o budowanie trwałego pokoju na ziemi, w Krakowie zakończył się Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie”. Kolejny odbędzie się za rok w Barcelonie.

Reklama

Mówiąc o chrześcijańskiej koncepcji modlitwy, katolicki teolog o. prof. Andrzej Napiórkowski podkreślił, że najlepszy przykład modlitwy dał Jezus z Nazaretu. "Jeśli chcemy przeniknąć do tajemnicy modlitwy, musimy odkrywać i naśladować Jezusa”, który „żył w stałej duchowej zażyłości z Bogiem Ojcem” - stwierdził.

Przedstawiciele różnych religii mówili też o swoich świętych księgach zawracając uwagę, że zawarte w nich bogactwo winno być odkrywane wzajemnie przez ludzi różnych wiar. „Wszystkie święte Księgi objawiają nam pewne prawdy i w nich możemy poznawać nowe światy” – powiedział John C.A. Barrett, przewodniczący Światowej Rady Metodystycznej.

Mohammed Esslimani, teolog muzułmański z Arabii Saudyjskiej opowiadał, że według wyznawców islamu Koran zwraca się do wszystkich szlachetnych dusz słowami, które stworzył Bóg.

Joachim Gnilka, teolog katolicki z Niemiec przypomniał, że chrześcijaństwo, judaizm, islam to trzy religie, które czczą tego samego Boga zaś Narody Księgi łączą się w wierze w Stworzyciela, tworząc w ten sposób „wielką symfonię zgody”. Konsekwencją tego winna stać się wspólna odpowiedzialność za stworzenie, dbałość o planetę, która jest niezbędna do życia całej ludzkości.

O roli Biblii w życiu wyznawców judaizmu mówił Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Podkreślił on, że Tora to nie tylko słowo Boga przekazane, ale także słowo, które musi zostać wypełnione. „To główny przewodnik naszego życia. Odnosimy się do Boga poprzez Jego słowa” – wyjaśniał Schudrich.

W debacie nt. ekumenizmu zwracano uwagę, że jedność Kościoła nie musi oznaczać uniformizmu, zaś podziały można stopniowo przezwyciężać przez wzajemną miłość. Prowadzący debatę włoski biskup Vincenzo Paglia przypomniał, że od czasów Jana XXIII w kontaktach międzywyznaniowych szukano bardziej tego, co łączy, niż tego, co dzieli. W latach 90. XX w. nastąpiła jednak zmiana perspektywy i wspólnoty wyznaniowe zaczęły podkreślać własną tożsamość.

Podczas inne dyskusji zwracano uwagę, że wielkim wkładem w dzieło zbliżenia, a może nawet zjednoczenia podzielonego chrześcijaństwa może być ekumenizm męczeństwa, czyli śmierć chrześcijan różnych wyznań za wiarę w XX wieku i obecnie. Mówił o tym m.in. bp Piotr Libera, ordynariusz płocki.

Metropolita Syryjskiego Kościoła Powszechnego Mor Gregorios Yohanna Ibrahim przypomniał, że męczeństwo wpisane jest w dzieje chrześcijaństwa, a ci, którzy oddali życie za wiarę, cieszyli się zawsze wielkim szacunkiem całego Kościoła. Podkreślił, że jego Kościół zawsze miał wielu męczenników – kobiet i mężczyzn, przy czym jeśli dawniej ginęli oni za to, że bronili czystości wiary i dogmatów, to dziś spotyka ich śmierć przede wszystkim za to, że przeciwstawiają się złu.

Podczas Kongresu chrześcijanie, żydzi i buddyści opowiedzieli się zdecydowanie przeciwko karze śmierci. Apelowali też o jak najszybsze zniesienie kary śmierci tam, gdzie ona istnieje, uznając, że jest ona sprzeczna z prawem Bożym i zasadami demokracji.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Teatrze im Słowackiego, Nagrodę im. Jana Karskiego odebrał kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski uhonorowany został "za niesienie prawdy Jana Pawła II, iż antysemityzm jest grzechem”.

***

We wtorek przed południem uczestnicy spotkania „Ludzie i Religie” oddali hołd ofiarom hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pod Ścianą Śmierci gdzie podczas wojny hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, dostojnicy kościelni różnych wyznań złożyli wieńce oraz zapalili świece i wspólnie uczcili minutą ciszy ofiary Zagłady.

Następnie pielgrzymi podzieleni na różne grupy językowe rozpoczęli zwiedzanie obozu, po czym udali się do obozu Auschwitz II – Birkenau. Tam przeszli w milczeniu wzdłuż rampy kolejowej do Międzynarodowego Pomnika Ofiar, gdzie medytowali i modlili się w intencji pokoju.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama