Prywatyzacja wesprze finanse publiczne

Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad poinformował w środę, że rząd zdecydował się przyspieszyć część procesów prywatyzacyjnych, by wesprzeć finanse publiczne. W ciągu najbliższych 18 miesięcy prywatyzacja ma przynieść do budżetu blisko 37 mld zł.

"Prywatyzacja po to, żeby podnosić efektywność firm, żeby chronić miejsca pracy, a teraz w czasie kryzysu także żeby wesprzeć finanse publiczne. Mieliśmy duży dylemat, czy zdecydować się na podwyższenie podatków, jeszcze bardziej ciąć wydatki państwa czy wykorzystać zasoby, którymi dysponuje państwo na wsparcie finansów publicznych w dobie kryzysu" - powiedział Grad podczas II Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

Przypomniał, że MSP planuje uzyskanie w ciągu najbliższych 18 miesięcy przychodów z prywatyzacji na poziomie blisko 37 mld zł. Do końca tego roku ma to być 12 mld zł, a do tej pory przekroczone zostało 4 mld zł. "Jeżeli kluczowe projekty zostaną zakończone do końca roku, a wierzę, że tak się stanie, to ta kwota 12 mld zł będzie zrealizowana" - zaznaczył Grad.

Według jego zapowiedzi w 2010 roku prywatyzacja ma przynieść około 25 mld zł.

Grad zapowiedział, że do końca roku powinna zostać ukończona prywatyzacja pierwszej grupy spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej, zrzeszającej Ciech SA, Zakłady Azotowe w Tarnowie oraz Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu. Prywatyzacja da obraz sytuacji w branży przed zaplanowaną na przyszły rok sprzedażą zakładów Police i Puławy.

Najważniejsza tegoroczna prywatyzacja - sprzedaż akcji spółki energetycznej Enea - jest na etapie badania firmy przez wybranego inwestora. MSP spodziewa się oferty na początku października. W listopadzie powinien nastąpić debiut giełdowy największej spółki energetycznej - Polskiej Grupy Energetycznej. Trwa także proces prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.

"Nie jest łatwo prowadzić prywatyzację w takim otoczeniu politycznym i przy szalejącym kryzysie. Nie robimy jednak niczego na siłę, zaplanowane przychody są w sektorach bardzo dobrze obecnie wycenianych" - zaznaczył Grad.

Według niego przyszły rok będzie stał pod znakiem prywatyzacji kluczowych spółek sektora elektroenergetycznego, ale z zachowaniem kontroli Skarbu Państwa w kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

W przyszłym roku Skarb Państwa zamierza sprzedać do 10 proc. PGE oraz wprowadzić na giełdę drugą pod względem wielkości grupę - Tauron Polska Energia. Równocześnie z debiutem akcji nowej emisji Tauronu, SP chce sprzedać część posiadanych akcji tej spółki. Firma ma pozostać pod kontrolą korporacyjną resortu. W przyszłym roku ma zostać sprzedana inwestorowi branżowemu gdańska Energa SA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »