Franciszek na pokładzie polskiego 787

Papież Franciszek odleci z Polski na pokładzie samolotu boeing 787 dreamliner należącego do LOT.

LOT obsłuży rejs powrotny papieża Franciszka z Krakowa do Rzymu. Wcześniej linie gościły na swoich pokładach poprzedników papieża Franciszka - Jana Pawła II w czasie wszystkich pielgrzymek do Polski, a także Benedykta XVI. Rejs papieski wykona najnowocześniejszy samolot we flocie LOT - boeing 787.

- W chwili obecnej jesteśmy na etapie ostatnich uzgodnień dotyczących przebiegu rejsu i serwisu na pokładzie. Podzielimy się informacjami, jak tylko będą one potwierdzone - informuje Biuro Prasowe LOT. Najprawdopodobniej, wzorem poprzednich rejsów z papieżami, fotel, na którym będzie podróżował papież Franciszek, będzie wyciągnięty i umieszczony na wystawie w budynku LOT w Warszawie. Takie fotele, na których lecieli poprzednicy Jorge Bergoglia, można cały czas oglądać w Warszawie.

Duże zaskoczenie to też zmiana, w stosunku do wizyt Jana Pawła II, miejsca ceremonii przywitania i pożegnania papieża Franciszka w podkrakowskich Balicach. Odbędzie się ona na wojskowej części lotniska.

W czasie ŚDM Kraków Airport nie przewiduje żadnych ograniczeń dla regularnych połączeń lotniczych. Obsługa ruchu pasażerskiego podczas ŚDM jest planowana w taki sposób, aby nie wpływała na ruch pasażerów korzystających w tym czasie z lotniska. - W czasie przylotu i odlotu papieża Franciszka mogą wystąpić nieznaczne, krótkotrwałe opóźnienia w operacjach lotniczych, niemniej jednak lotnisko będzie obsługiwać pasażerów w tym czasie. Nie mamy informacji, aby jakikolwiek przewoźnik odwołał lot w czasie przylotu/odlotu Ojca Świętego - mówi Katarzyna Gajus-Wyrwicz z biura prasowego Kraków Airport.

W związku z podróżami papieskimi wystąpią natomiast utrudnienia na drogach dojazdowych do lotniska, dlatego pracownicy portu zalecają korzystanie z połączenia kolejowego w tym czasie. Port lotniczy współpracuje z Kolejami Małopolskimi, by zapewnić pasażerom alternatywny sposób dojazdu do lotniska. W okresie 23 lipca - 2 sierpnia kolejka z/do Kraków Airport kursować będzie codziennie, przez 24h na dobę, ponadto zwiększona zostanie pojemność taboru.

Kraków Airport spodziewa się około 30 tys. pasażerów-pielgrzymów. Największa liczba podróżujących spodziewana jest z Włoch. Dodatkowe loty, większe samoloty lub loty czarterowe oferują m.in.: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines. - Na dzień dzisiejszy łącznie z tytułu ŚDM mamy 86 dodatkowych operacji rozkładowych, 34 dodatkowe operacje charterowe i zwiększenia flotowe dla 80 operacji (to daje ok. 22 tys. dodatkowych miejsc w samolotach) - wylicza Radosław Włoszek.

Kraków Airport jest przygotowany na przyjęcie ok. 100 samolotów na dobę. To są maksymalne możliwości zapewniające bezpieczeństwo operacji lotniczych na ziemi. - Oznacza to, że przy obecnej liczbie rejsów regularnych możemy przyjąć około 30 dodatkowych, średniej wielkości samolotów na dobę. Teraz wciąż dysponujemy możliwością obsługi dodatkowych rejsów w czasie ŚDM - podkreśla Radosław Włoszek. Dodaje zarazem, że Kraków Airport współpracuje z innymi portami lotniczymi.

- Jesteśmy gotowi na przyjęcie samolotów z pielgrzymami ŚDM. U nas miejsca mamy dużo, a i doświadczenie spore - podkreśla Cezary Orzech, rzecznik prasowy lotniska w Katowicach-Pyrzowicach.

W czasie ŚDM na lotnisku będą pracować wolontariusze ŚDM, przeszkoleni przez pracowników Kraków Airport. Będą pomagać podróżnym w przesiadaniu się z lotniska do kolejnych środków transportu. Od 11 lipca uruchomiona zostanie specjalna zakładka na stronie portu dedykowana ŚDM, gdzie znajdą się wszystkie informacje związane z obsługą tego wydarzenia, oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter).

Krakowskie lotnisko gościło papieża Jana Pawła II wielokrotnie. Papież lądował w Krakowie 13 sierpnia 1991 r., w 1987 r. (w środku pielgrzymki podróż do Krakowa, lądowanie helikopterem na krakowskim lotnisku), 14 czerwca 1999 r. oraz 16 sierpnia 2002 roku. Jan Paweł II odlatywał z Krakowa: 10 czerwca 1979 r., 23 czerwca 1983 r., 16 sierpnia 1991 r., 10 czerwca 1997 r., 17 czerwca 1999 r., 19 sierpnia 2002 r. Z krakowskiego lotniska odlatywał też papież Benedykt XVI 28 maja 2006 r.

Przygotowania na lotnisku do ŚDM zbiegają się z zakończeniem drugiego etapu inwestycji związanej z rozbudową i modernizacją terminalu pasażerskiego. Na antresoli udostępniona została kaplica wraz z dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi dla wyznawców innych religii. Z pomieszczeń tych można korzystać w dowolnej chwili. Natomiast w niedzielę i święta w kaplicy katolickiej będą Msze św. odprawiane przez kapelana krakowskiego lotniska.

Ponadto po zakończeniu drugiego etapu modernizacji terminalu pasażerowie mają do dyspozycji 28 nowych stanowisk odprawy biletowo-bagażowej zlokalizowanych bliżej punktów kontroli bezpieczeństwa, dodatkowy punkt kontroli bezpieczeństwa, 3 dodatkowe bramki (w tym jedna prowadząca do trzeciego rękawa).

Oferta komercyjna została poszerzona o kolejne sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe. Powstały dwa nowe punkty gastronomiczne w "Strefie Schengen" - kawiarnia z widokiem na płytę oraz restauracja. Pasażerowie podróżujący w klasie biznes mogą skorzystać w "Strefie Schengen" z przestronnego salonu Business Lounge z widokiem na płytę postojową lotniska.

W części ogólnodostępnej został oddany pokój dla rodziców podróżujących z małymi dziećmi, a w najbliższym czasie zostanie oddany także nowy parking terenowy, z którego będą korzystali zarówno pasażerowie, jak i pasażerowie-pielgrzymi.
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
28°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
wiecej »