Reklama

W piątek żydowski Nowy Rok

W najbliższy piątek, 18 września, Żydzi na całym świecie będą obchodzić święto Rosz Haszana, żydowski Nowy Rok.

Reklama

Kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy wyjechali z kraju po marcu 1968 roku przyjedzie na obchody nadejścia 5770 żydowskiego Nowego Roku do Synagogi dzierżanowskiej pod Wrocławiem - poinformowała we wtorek PAP Marta Tybora z biura prasowego wspólnoty Chabad Lubawicz w Polsce.

Dodała, że w ramach obchodów żydowskiego Nowego Roku, po 25 latach odbędzie się ponowne otwarcie i pierwsza modlitwa w dzierżoniowskiej Synagodze. Na tę uroczystość przyjedzie do Dzierżanowa ok. 50 Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy w latach 1968-70, w wyniku antysemickiej nagonki rozpętanej przez komunistyczne władze, musieli opuścić Polskę i wyjechać m.in. do Izraela, USA, Szwecji i Niemiec.

Jak poinformowała Tybora, w odnowionej dzierżoniowskiej Synagodze odbędą się specjalne modlitwy, a następnie poczęstunek składający się z tradycyjnych żydowskich dań. "Dla wielu osób będzie to pierwsza wizyta w kraju od wydarzeń marca 68. Będzie to też możliwość dla lokalnej społeczności, aby zapoznać się z kulturą i tradycją żydowską" - zaznaczyła.

Rosz Haszana w tradycji judaistycznej - jak wyjaśniła Tybora - symbolizuje: rocznicę stworzenia świata, sąd Boga nad ludźmi i dzień, w którym ludzie odnawiają swoją więź ze Stwórcą. Zgodnie z tradycją żydowską, stworzenie świata nastąpiło w 3761 roku p.n.e., liczonym według kalendarza gregoriańskiego.

"Dla wyznawców judaizmu Nowy Rok symbolizuje odnowę. Żywię głęboką nadzieję, iż w ten wyjątkowy czas Polacy, którzy po latach przymusowej rozłąki z krajem, odwiedzą go po raz pierwszy, odczują i docenią dobre zmiany, jakie zaszły na polskiej ziemi" - powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, przedstawiciel Chabad Lubawicz Polsce.

Prezes Fundacji Beiteinu Chaj-2004 w Polsce, Rafael Blau podkreślił, że mimo tego, iż nie możemy zmienić tragicznej przeszłości (zamordowania ponad 3 mln społeczności żydowskiej na polskich ziemiach przez niemieckich nazistów) to "chcemy, żeby ta bogata i długowieczna historia żydowska w Polsce, która przetrwała blisko 1000 lat nie zaginęła, a wręcz rozwijała się".

Przed rozpoczęciem Rosz Haszana gospodynie przygotowują świąteczne jedzenie, jak np. cymes - słodką potrawę opartą m.in. na marchwi, rodzynkach i miodzie. Przygotowywane są też symbole tego święta: jabłko, miód, ryba, owoc granatu i oczywiście świece, których zapalanie należy do kobiet. Noworoczna atmosfera towarzyszy w tych dniach wszystkim członkom społeczności żydowskich na świecie. Mężczyźni zakładają odświętny strój już w przeddzień obchodów, kobiety zaś najlepszą biżuterię.

Współorganizatorami obchodów w Polsce są dzierżoniowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Fundacja Beiteinu Chaj-2004 zajmująca się odnową dzierżoniowskiej Synagogi i Chabad Lubawicz Polska, którego przedstawiciele poprowadzą modlitwy dla przybyłych gości.

Tradycyjna uroczystość z okazji Rosz Haszana odbędzie się również w warszawskiej siedzibie Chabad Lubawicz.

Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
7°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama