Prawdy o pomordowanych w Katyniu potrzebujemy dla zdrowej świadomości narodu i dla oczyszczenia stosunków z naszymi braćmi na Wschodzie. Bez prawdy nie ma pojednania. Przebaczamy oprawcom i katom - powiedział podczas piątkowej mszy świętej w Płocku biskup pomocniczy tej diecezji, Roman Marcinkowski.
Mszę odprawiono w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarszej polskiej szkole średniej i jednej z najstarszych w Europie, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową z nazwiskami 12 nauczycieli i wychowanków, oficerów i podoficerów wojska polskiego oraz policji, zamordowanych przez sowieckie NKWD w 1940 r. w Katyniu i Charkowie. Uroczystość zorganizowano w ramach obchodzonej tam od czwartku 70 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.
Podczas nabożeństwa, w którym uczestniczyło kilkaset osób, w tym uczniowie i absolwenci, a także obecni i dawni nauczyciele, modlono się w intencji wszystkich Polaków poległych i pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1956. Obecny był m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przedstawiciele wojska i policji.
"Pamiętając wszystkie cierpienia i doświadczenia w imię Jezusa Chrystusa przebaczamy wszystkim oprawcom i katom wykonującym wyroki, wszystkim kłamcom i tchórzom, wszystkim naszym rodakom, którzy zaprzedali się obcej mocy i gnębili innych, wszystkim naszym winowajcom, wszystkim bez wyjątku i każdemu, przebaczamy" - powiedział biskup Marcinkowski.
Podkreślił, iż przebaczenie jest chrześcijańskim obowiązkiem oraz fundamentem nowego budowania świata pokoju i miłości, za który umierali pomordowani w Katyniu. "Niech prawda o Katyniu dotrze do wszystkich Polaków, do Europejczyków i odpowiedzialnych za losy świata" - dodał biskup Marcinkowski.
Historia obecnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego sięga 1180 r., gdy w Płocku powstało Kolegium Jezuickie. Od tego czasu szkoła średnia istnieje w tym samym miejscu. Z zabudowań pochodzących z XII wieku zachowały się wieża, a także część murów i fundamentów, które można obejrzeć w podziemiach, gdzie znajduje się szkolne muzeum. Do czasów współczesnych przetrwały też zabudowania szkoły pochodzące z XIV i XVIII wieku.
Wykładowcami szkoły byli m.in.: św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657), Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego, a uczniami: prezydent II Rzeczypospolitej, profesor Politechniki Lwowskiej - Ignacy Mościcki (1867-1946), pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 - Jan Zumbach (1915-1986), a także Tadeusz Mazowiecki (ur. 1927) - pierwszy premier III Rzeczypospolitej.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.