Reklama

Replantowali młodej kobiecie skalp

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach replantowali skalp dwudziestokilkutetniej dziewczyny, która uległa wypadkowi podczas prac polowych. Jedna z maszyn wciągnęła jej kok, zrywając włosy oraz skórę z głowy i części twarzy.

Reklama

Była to jedna z największych replantowanych powierzchni do tej pory na świecie.

Blisko trzy doby po trwającej ponad osiem godzin operacji pacjentka wstaje z łóżka i rozpoczyna rehabilitację - poinformował w piątek PAP prof. Adam Maciejewski, szef zespołu chirurgów z gliwickiego ośrodka.

"Najistotniejszym elementem w przypadku każdej replantacji jest czas, który mija od momentu urazu do przywrócenia krążenia w tej replantowanej części ciała. W tym przypadku dodatkowo ogromny wpływ miała bardzo duża powierzchnia, chyba jedna z największych replantowanych do tej pory na świecie" - podkreślił prof. Maciejewski.

Aby przywrócić pacjentce oderwane tkanki i krążenie w nich, lekarze musieli połączyć bardzo drobne naczynia tętnicze i żylne. Prof. Maciejewski wyjaśnił, że operacja obejmowała całą powłokę głowy oraz część twarzy i szyi, łącznie z uchem, brwiami i częścią skóry nosa.

Unaczynienie i ponowny napływ krwi w tym rozległym obszarze został przywrócony po ośmiu godzinach od urazu. "To bardzo długo, jeśli chodzi o replantacje i można powiedzieć - na granicy rozsądku. Tak naprawdę replantacje tego typu, takich powierzchni, zwykle powinny być wykonywane do 4-5 godzin. Później jest to troszeczkę loteria, czy to ma sens i czy to rzeczywiście jest skuteczne, czy można przywrócić szanse przeżycia takim tkankom" - wskazał specjalista.

Do powodzenia całej operacji przyczyniła się szybka reakcja pracowników pogotowia i oddziału ratunkowego sosnowieckiego szpitala, do którego pierwotnie trafiła dziewczyna. We właściwy sposób zabezpieczyli i przetransportowali oderwany fragment, schładzając tkanki do kilku stopni Celsjusza; przeprowadzili też wstępną diagnostykę chorej. "Jeżeli - odpukać - wszystko skończy się dobrze, to w dużej mierze będzie to ich zasługa" - zaznaczył chirurg.

Jak opisują lekarze, do wypadku doszło podczas prac polowych. Jedna z maszyn wciągnęła kok dziewczyny. "To spowodowało, że tak obszerne były obrażenia. Gdyby te włosy były luźne, pewnie wyrwany obszar byłby znacznie mniejszy" - powiedział prof. Maciejewski.

Na razie trudno przewidzieć jak długo potrwa rehabilitacja pacjentki i czy będą konieczne kolejne zabiegi.

W ostatnich latach lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach zasłynęli z kilku pionierskich operacji. Chirurdzy pod kierunkiem prof. Maciejewskiego przeprowadzili dwa przeszczepy twarzy. Pierwszą z operacji przeprowadzono 15 maja 2013 r. u 33-letniego wówczas pana Grzegorza, który przeżył poważny wypadek. Był to jednocześnie pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie.

Druga operacja była już planowana. W grudniu 2013 r. lekarze przeszczepili twarz 26-letniej wówczas pani Joannie, cierpiącej od ponad 20 lat na nerwiakowłókniakowatość - łagodny nowotwór o podłożu genetycznym, który rozrastając się może zagrozić życiu i jest uznawany za jedno z głównych wskazań do przeprowadzenia przeszczepu twarzy.

Z kolei w kwietniu 2015 roku 37-letniemu pacjentowi okaleczonemu przez nowotwór przeszczepiono w Gliwicach narządy szyi - krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDYCYNA, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama