Minęły dwa lata od wypędzenia chrześcijan z Mosulu.
„W dniach tej bolesnej rocznicy terroryzm wciąż jeszcze nie jest pokonany, a konflikty nie są zażegnane” – powiedział patriarcha chaldejski Louis Raphaël Sako w dwa lata po wypędzeniu chrześcijan z Mosulu. Sytuacja, w jakiej znajdują się aktualnie mieszkańcy Równiny Niniwy wciąż jest bardzo trudna.
„Niektórzy stracili już nadzieję na powrót do swoich domów. Wciąż padają obietnice wyzwolenia Niniwy, ale aż do tej pory nie ma konkretnego planu. Dlatego właśnie chrześcijanie chcą stąd wyjechać. Kościół próbuje im pomagać, wynajęliśmy domy, ale każda rodzina ma tylko jeden pokój. Ich sytuacja jest bardzo trudna. Kiedy zostali wypędzeni było ich 120 tys. Mieszkają w różnych miejscach, ale większość zatrzymała się w Irbilu w Kurdystanie. Niektórzy uciekli do Jordanii, Libanu i Turcji żeby przedostać się dalej na zachód” – powiedział abp Sako.
Arcybiskup Bagdadu wskazał, że prawa człowieka w tym kraju są łamane, a obietnice walki z bezrobociem, ubóstwem, analfabetyzmem i chorobami wciąż pozostają tylko pustymi słowami. Dodał też, że źródło konfliktów tkwi w ustroju politycznym, jakim jest państwo religijne, gdzie nie ma szacunku dla innych wyznań. W tym kontekście przypomniał zatem o potrzebie utworzenia takiego rządu, który wszystkie religie uzna za równie ważne.
Tymczasem w Libanie Caritas otworzyła niedawno kolejny ośrodek dla kobiet-uchodźców. Wiele z nich uciekło przed przemocą domową, handlem ludźmi lub coraz powszechniejszą agresją skierowaną przeciwko uciekinierom. Chociaż ośrodek przyjmuje kobiety różnych narodowości, większość z nich obecnie stanowią Syryjki.
Nowo otwarte centrum zostało nazwane „Dąb”. Ośrodek jest bezpieczny i przyjazny dla kobiet oraz ich dzieci. Przyjmowane w nim osoby otrzymują schronienie, opiekę medyczną, prawną, psychologiczną i materialną. Pobyt może trwać kilka tygodni, a niekiedy nawet kilka miesięcy. Jak podaje miejscowa Caritas, jednorazowo placówka może pomieścić 30 kobiet z dziećmi.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.