Przewodniczący Konferencji Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga, bp Nicolas Njomo Lola, zwrócił się o pomoc do hiszpańskiego Kościoła i polityków. Chodzi o znalezienie pokojowych rozwiązań długoletnich konfliktów, jakie wstrząsają tym krajem, szczególnie w regionie Kivu i na granicy z Sudanem.
Podczas pobytu w Madrycie bp Nicolas Njomo Lola spotkał się z sekretarzem episkopatu Hiszpanii, bp. Juanem Antonio Martínezem Camino, oraz kierownictwem Papieskich Dzieł Misyjnych i hiszpańskiej Caritas. Przedstawił dramatyczną sytuację humanitarną, jaka panuje w regionie z powodu długoletnich konfliktów zbrojnych, oraz wysiłki Kościoła w Kongu, Rwandzie i Burundi na rzecz pokoju. W chwili obecnej hiszpańska Caritas wraz z Caritas Internationalis realizuje ambitny program pokrycia pierwszych potrzeb dla ponad 400 tys. osób.
Delegacja episkopatu Konga spotkała się również z przedstawicielami Kongresu Deputowanych, którym przedstawiła ciężką sytuację, w jakiej znajduje się ponad 1,5 mln osób w regionie Kivu oraz w Prowincji Wschodniej na pograniczu z Sudanem. Na terenach tych nie ustają starcia zbrojne bojówek z Rwandy i Ugandy z wojskami Konga, co spowodowało, że tysiące osób opuściło swoje miejscowości i żyje w obozach dla uchodźców. Bp Njomo poprosił o pomoc w zapewnieniu warunków bezpieczeństwa i stabilności, aby uchodźcy mogli powrócić do swoich domów.
Obecność delegacji afrykańskiej jest znaczącym poparciem dla inicjatywy hiszpańskiej Caritas, która od wiosny br. stara się o rezolucję Kongresu Deputowanych, aby wezwać rząd Hiszpanii do szukania skutecznych rozwiązań wobec konfliktu w Kongu i zwiększenia pomocy humanitarnej.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.