Ustawa chce zabronić publicznej modlitwy za osoby, które chcą zmienić orientację.
„Czas uzdrowienia, nie lamentacji” (Tiempo de sanación, no de lamentaciones). Taki tytuł nosi komunikat biskupów diecezji Alcalá de Henares y Getafe dotyczący przyjętej przez madrycki parlament „Ustawy o integralnej ochronie przed fobią LGTBI oraz dyskryminacją z powodu orientacji i tożsamości płciowej w Regionie Madrytu” (Ley de protección integral contra la LGTBIfobia y la discriminación por razón de orientación e identidad sexual en la Comunidad de Madrid). Wielu ekspertów, a także środowiska wychowawcze alarmują, że przyjęta ustawa to narzędzie do narzucenia ideologii gender.
Polemiczna ustawa została przyjęta 14 lipca br., a tydzień później ukazała się w dzienniku urzędowym. Biskupi podkreślają, że opiera się ona na antropologii, „która neguje różnicę płciową między kobietą i mężczyzną oraz cielesno-duchową jedność osoby”. Tym samym ustawa jest sprzeczna z prawem naturalnym oraz neguje nauczanie Pisma św. i Kościoła. „Ponadto zamierza nawet zabronić publicznej modlitwy za osoby, które proszą o nią, aby zmienić orientację w swoim życiu” (np. Art. 4-b, Art. 3-o, Art. 70-4-c, Art.72-3), czytamy w nocie.
Biskupi podkreślają, że ustawa jest „atakiem na wolność religijną i sumienie”, „na prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”, a także na „wolność nauczania” oraz na „wolność osób do kierowania swoim życiem czy też proszenia o pomoc, także religijną”. Partie, duże związki zawodowe, większość mediów oraz znaczna liczba firm „chce narzucić «ideologiczną jednomyślność» (pensamiento único), która nie pozostawia miejsca na wolność i odwagę, by szukać prawdy o ludzkiej osobie w jej cielesno-duchowej jedności i różnicy płciowej”. Prawnie narzuca się „ideologię – w tym wypadku „ideologię gender” – i ogranicza wolność sankcjami i prześladowaniem”. Biskupi zachęcają też wszystkich ludzi dobrej woli do dialogu.
Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Środowiska LGTBI zapowiedziały, że pozwą biskupów do sądu ponieważ nawołują do nienawiści.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.