Ok. 650 osób wzięło udział w 41. Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej, który w niedzielę zakończył się w Białymstoku. Przez trzy dni jego uczestnicy nie tylko słuchali wykładów i dyskutowali na tematy istotne dla młodego pokolenia, ale także uczestniczyli w koncertach i happeningach.
W Białymstoku, należącym do ewangelicko-augsburskiej diecezji mazurskiej (jednej z sześciu w Polsce), ewangelicka młodzież - uczniowie gimnazjów, szkół średnich i studenci - spotkała się po raz pierwszy. Akcentem lokalnym zjazdu były warsztaty esperanto - międzynarodowego języka stworzonego przez pochodzącego z tego miasta Ludwika Zamenhofa. Chętni mogli poznać też podstawy języka hebrajskiego.
Wielu uczestników kongresu przyjechało specjalnym pociągiem, który wyruszył z Wisły i w dwanaście godzin przejechał przez Polskę, w kolejnych miastach zabierając kolejne grupy młodzieży.
Głównym tematem wykładów i dyskusji była wytrwałość. Jak powiedział PAP dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Grzegorz Giemza, chodziło o wytrwałość w różnych aspektach, przede wszystkim w pokonywaniu życiowych trudności. "Życie nie zawsze jest kolorowe i pełne fantastycznych wydarzeń. Większość życia to sprawy codzienne, nieciekawe i trzeba wytrwałości, by w codziennych sprawach znaleźć radość i spełnienie" - podkreślił.
Jak poinformował ks. Giemza, w Polsce jest ok. 62 tys. osób należących do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli luterańskiego. Doroczne zjazdy młodzieży organizuje Centrum Misji i Ewangelizacji tego Kościoła. W przyszłym roku planowany jest w Chorzowie, choć ostateczne ustalenia jeszcze nie zapadły.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.