Minister Antoni Macierewicz uczestniczył w obchodach święta Wojska Polskiego w kontyngencie w Afganistanie i spotkał się z amerykańskimi i afgańskimi dowódcami - poinformowało MON. Jak wynika z komunikatu, rozważane jest wzmocnieniu polskiego komponentu Wojsk Specjalnych w Afganistanie.
W piątek zakończyła się dwudniowa wizyta szefa MON w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie - podało ministerstwo w komunikacie przesłanym PAP. Macierewicz odwiedził wojska stacjonujące w Kandaharze, Morehead, Bagram i Gamberi. Ministrowi towarzyszył dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki, któremu podlegają kontyngenty zagraniczne.
"Delegacja spotkała się z polskimi żołnierzami oraz amerykańskimi i afgańskimi dowódcami, realizującymi zadania na terenie Afganistanu we współpracy z polskim wojskiem. Głównym tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie i aktualnie realizowane przez żołnierzy zadania" - poinformowało MON.
Jak podano, minister spotkał się m.in. z dowódca NATO-wskiej misji Resolute Support w Afganistanie (RSM) gen. Johnem W. Nicholsonem i dowódcą komponentu sił specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A) gen. dyw. Scottem Howellem. Podczas spotkania z tym drugim - jak relacjonował cytowany w komunikacie Macierewicz - rozmawiano m.in. "o presji, jaką Rosjanie wywierają zarówno w Europie, jak i w Afganistanie" oraz "o ewentualnym wzmocnieniu polskiego komponentu Wojsk Specjalnych w Afganistanie".
W czwartek szef MON odwiedził prowadzone przez Amerykanów centrum szkolenia sił specjalnych armii afgańskiej. "Minister Antoni Macierewicz powiedział, że rozważane jest wzmocnienie tego szkolącego komponentu, (...) zaznaczył, że (...) mówimy o działaniach, które nie są działaniami bojowymi" - napisano w komunikacie. Jak zaznaczono, decyzja nie została jeszcze podjęta.
Wizyta była też okazją do podziękowania polskim żołnierzom za służbę. Główna ceremonia z okazji święta Wojska Polskiego odbyła się w piątek w bazie Bagram. Podczas uroczystej zbiórki żołnierzom wręczano decyzje o nominacji na wyższy stopień wojskowy, medale, wyróżnienia, listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Delegacja z Polski i żołnierze wzięli też udział w mszy za polskich wojskowych poległych na misjach.
"Dziękując żołnierzom za służbę minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że choć pełniona jest ona daleko od domu, to właśnie dzięki niej ten dom jest bezpieczniejszy, a my jako Polska mamy prawo domagać się wsparcia, gdy groza zagląda nam w oczy" - napisano w komunikacie MON. Minister przekazał też żołnierzom podziękowania od prezydenta Andrzeja Dudy i papieża Franciszka, z którym spotkał się w Krakowie przy okazji Światowych Dni Młodzieży.
Misja NATO "Resolute Support" rozpoczęła się z początkiem 2015 r. Zastąpiła wcześniejszą bojową misję Sojuszu w Afganistanie - ISAF. Siły międzynarodowe kontynuują zadania szkolenia, doradztwa i wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa. Polscy żołnierze doradzają instytucjom podległym afgańskim ministerstwom obrony narodowej i spraw wewnętrznych na szczeblu strategicznym i operacyjnym, a także dwóm korpusom afgańskiej armii narodowej, siłom specjalnym, policji i regionalnemu centrum koordynacji. Wśród zadań PKW jest także zapewnienie ochrony doradcom i bazie oraz doraźną ochronę konwojów logistycznych.
Zgodnie z postanowieniem prezydenta obecnie udział Polaków w misji jest przedłużony do końca 2016 r., a liczebność kontyngentu została określona na maksymalnie 200 żołnierzy i pracowników wojska.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.