Przedstawiciele administracji prezydenta Baracka Obamy potwierdzili w Kongresie, że rząd USA zaoferował Polsce rozmieszczenie na jej terytorium nowej wersji swej obrony antyrakietowej.
"Zaoferowaliśmy Polakom część przyszłego systemu opartego o rakiety SM-3" - powiedziała w czwartek podsekretarz ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego w Departamencie Stanu USA Ellen Tauscher na przesłuchaniach przed Komisją Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów.
Tauscher i wiceminister obrony Michelle Flournoy oświadczyły, że administracja poinformowała rząd RP, iż wojska amerykańskie zostaną ewentualnie rozmieszczone w Polsce, mimo porzucenia planów zbudowania tam bazy obrony rakietowej opartej o większe antyrakiety, przechwytujące rakiety dalekiego zasięgu nieprzyjaciela.
System obecnie planowany w Europie ma chronić ją przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Antyrakiety SM-3 (Standard Missile-3) będą w pierwszym etapie - do 2011 roku - rozmieszczane na okrętach, a w drugiej fazie - około 2015 roku, także na lądzie. Wtedy właśnie Polska może liczyć, że znajdą się one na jej terytorium.
Jak powiedział na przesłuchaniach szef Agencji Obrony Rakietowej w Pentagonie, generał Patrick J. O'Reilly, Czechom zaproponowano ewentualną lokalizację nowoczesnego amerykańskiego systemu dowodzenia i kontroli.
Tauscher potwierdziła również, że do Polski będzie przywożona rotacyjnie bateria rakiet Patriot.
Republikańscy kongresmani w komisji wyrażali wątpliwości co do planów administracji. Kongresman Howard McKeon z Kalifornii nazwał SM-3 "rakietą papierową", gdyż - jak się obawia - jej lądowa wersja może nie być gotowa w przyszłej dekadzie.
Zdaniem kongresmana i innych jego republikańskich kolegów, może to narazić część Europy i stacjonujące tam siły amerykańskie na atak rakietowy ze strony Iranu.
Noc minęła spokojnie, ale dynamika działań ratowniczych będzie przyrastała.
Pokój? Jedność? Doktryna społeczna? AI? Co może być jej tematem?
"To była najlepsza i maksymalnie produktywna rozmowa z prezydentem USA".
We Francji odpowiadał w Konferencji Episkopatu za walkę z przestępstwami pedofilii.