Derdziuk objął stanowisko prezesa ZUS

Premier Donald Tusk powołał Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowało w piątek PAP Centrum Informacyjne Rządu. Jak powiedział rzecznik ZUS Przemysław Przybylski, Derdziuk w piątek przed godz. 12 pojawił się w centrali zakładu i objął stanowisko.

Derdziuk to b. minister bez teki w rządzie Donalda Tuska. Pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera za rządów Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza. Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek ministra pracy i polityki społecznej.

Zmiany kadrowe w ZUS mają związek z zatrzymaniem przez ABW w pierwszej połowie września ówczesnego prezesa ZUS Sylwestra R., dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS i trzech innych osób pod zarzutem łapownictwa. Sylwester R. usłyszał sześć zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Miał przyjmować prezenty, m.in. telewizor, pobyt w hotelu i materiały budowlane. B. dyr. szczecińskiego oddziału ZUS Tadeusz D. usłyszał zarzuty zarówno dawania łapówek, jak i nakłaniania do wręczania mu korzyści majątkowych.

Pozostali trzej podejrzani usłyszeli po jednym zarzucie. Sąd Okręgowy w Szczecinie zastosował tydzień temu 3-miesięczny areszt wobec 4 z 5 podejrzanych. Na wolności pozostał Jan A., który przyznał się do stawianych mu zarzutów. Obrońcy podejrzanych w aferze korupcyjnej złożyli zażalenie na zastosowanie przez sąd aresztu.

Do czasu powołania nowego prezesa zakładu, jego obowiązki pełniła Elżbieta Łopacińska, która wcześniej była członkiem zarządu ds. świadczeń.

47-letni Zbigniew Derdziuk był ministrem - członkiem Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza.

Derdziuk to absolwent Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego; odbył też studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania.

Pracował w bankowości, mediach i konsultingu. W 1994 r. był zastępcą dyrektora Biura TVP, a w 1996 r. dyrektorem Biura Planowania Strategicznego w TVP. Pracował w Sejmie i w Senacie, m.in. jako dyrektor Gabinetu Szefa Kancelarii Sejmu. W 1997 r. był zastępcą dyrektora Biura Promocji i Informacji PKO BP, odpowiedzialnym za kampanie reklamowe tego banku. Pełnił także funkcję dyrektora departamentu w Polskim Banku Inwestycyjnym.

Od stycznia do marca 1999 r. był sekretarzem stanu i zastępcą szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a następnie przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Po odwołaniu Marcinkiewicza ze stanowiska premiera był szefem jego biura w Urzędzie m.st. Warszawy, a następnie sekretarzem miasta. Pełnił tę funkcję trzy i pół miesiąca, do 14 grudnia 2006.

Później objął stanowisko wiceprezesa zarządu Banku Pocztowego S.A. Od listopada 2007 r. do stycznia 2009 r. pełnił funkcję ministra-członka Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska, a następnie powrócił do zarządu Banku Pocztowego SA, w którym został pierwszym wiceprezesem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »