Trzeba wyraźnie odróżniać między Kościołem a państwem, ale nie można oddzielać Kościoła od życia społecznego i kulturalnego – Benedykt XVI zwraca na to uwagę w przesłaniu do uczestników zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Spotkanie odbywa się w Paryżu i poświęcone jest stosunkom Kościół-państwo w Europie w 20 lat po upadku Muru Berlińskiego. W dokumencie podpisanym w jego imieniu przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone Papież przypomina, że Kościół pozostaje wierny swej misji prawdy w służbie społeczeństwa i godności człowieka. Realizuje ją m.in. poprzez wcielanie w życie nauki społecznej Kościoła. Benedykt XVI dodał, że wierność stworzonemu na obraz Boga człowiekowi zakłada wierność prawdzie. Jest ona bowiem gwarancją integralnego rozwoju człowieka i remedium na wiele nierówności w wyniku których cierpi współczesny świat. Papieskie przesłanie odczytał prefekt Kongregacji ds. Biskupów, który podkreślił przy okazji, że „należy promować zdrową świeckość”. Ona bowiem, dodał kard. Giovanni Battista Re, pozwala na współistnienie i współpracę wiary i rozumu.
Kard. Péter Erdő, przewodniczący CCEE, podkreśla niezbędną różnorodność modeli politycznych, określających miejsce Kościoła w poszczególnych krajach Europy. „Rozwiązanie, które sprawdza się w Polsce, może być szkodliwe w Turcji – powiedział arcybiskup Budapesztu. – Identyczny model, narzucony odgórnie, może okazać się niezmiernie szkodliwy zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku”. Podobnie Francja jest jednym z przykładów specyficznych relacji między państwem a Kościołem, przypomina kard. Jean-Pierre Ricard, arcybiskup Bordeaux.
Oprócz kwestii natury politycznej, porządek obrad zgromadzenia plenarnego przewiduje dyskusje na inne aktualne tematy, takie jak wizyta papieża Benedykta XVI w Czechach, sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej, stosunek Kościoła do mediów, ustawodawstwo europejskie oraz problemy bioetyczne.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.