Prawda Ewangelii jest niezbędna dla zdrowia społeczeństwa, ponieważ otwiera nas na nadzieję i pozwala nam odkryć naszą niezbywalną godność jako Bożych dzieci - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń do nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty, którzy w sobotę 3 października 2009 wypełnili bazylikę w piekarskim sanktuarium Maryi Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
W homilii wygłoszonej podczas VI Archidiecezjalnej Pielgrzymki Nauczycieli, Wychowawców i Pracowników Oświaty metropolita katowicki zwrócił uwagę, że nauczyciele nie tylko odpowiadają na liczne pytania, ale mają prawo również je zadawać. Dodał, że aby odpowiadać na pytania innych, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na te pytania, które nurtują człowieka. Jako miejsce szukania odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesności wskazał Pismo Święte.
Cytując wiersz Romana Brandstaettera „Samotność”, abp Zimoń powiedział, że nauczyciel jest jak latarnia morska. Jak mówi poeta, „Jej blask już z dala ostrzega okręty i łodzie przed podwodną skałą i mielizną”. Metropolita katowicki stwierdził, że tych skał i mielizn jest naprawdę dużo w odzyskanej wolności, w której żyjemy. „To często jakiś libertynizm, a nie solidarność, wolność i prawda. To wolność bez prawdy”. Nawiązując do słów Benedykta XVI wygłoszonych podczas niedawnej pielgrzymki w Czechach, abp Zimoń podkreślił, że prawda Ewangelii jest niezbędna dla zdrowia społeczeństwa, ponieważ otwiera nas na nadzieję i pozwala nam odkryć naszą niezbywalną godność jako Bożych dzieci prawda jest norma wolności. „Prawda jest normą wolności, zapamiętajmy to sobie” - apelował kaznodzieja i dodał: „Dla chrześcijan prawda ma na imię Bóg”. Nawiązał też do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, które brzmi „Papież wolności”.
Celem pielgrzymki pracowników oświaty do Sanktuarium Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej była odnowa duchowa osób odpowiedzialnych na nauczanie i wychowanie młodego pokolenia.
Po Mszy św. kapelan Związku Podhalan, ks. prał. Władysław Zązel w konferencji zatytułowanej „Nauczycielu dobry… podpowiedz i doradź” mówił o znaczeniu i wzajemnych relacjach wiary, tradycji i kultury oraz ich znaczeniu w wychowaniu.
W programie pielgrzymki znalazły się również warsztaty tematyczne, w czasie których omówiono tematy: „Na drodze ku cywilizacji życia” ,”Był jednym z nas - Wojciech Korfanty - patriota, katolik, społecznik, polityk”, „Ucząc i wychowując - służymy tajemnicy życia”. Uczestnicy oglądali również piekarskie zabytki sakralne. Na zakończenie została odprawiona Droga Krzyżowa i odmówiono wspólnie modlitwę do Jana de la Salle, patrona nauczycieli.
Organizatorami pielgrzymki byli m. in.: archidiecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców ks. Eugeniusz Witak i Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.