Nauczyciele pielgrzymują do Częstochowy. By modlić się i - dokształcać.
Na Jasnej Górze rozpoczęła się dziś 76. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli. Tradycyjnie poprzedziło ją sympozjum pedagogów i wychowawców. W spotkaniu, które odbywa się pod hasłem „Wierzę w Jezusa” udział bierze kilka tysięcy nauczycieli.
Otwierając spotkanie pedagogów bp Edward Dajczak, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Nauczycieli podkreślił, że słowa „Wierzę w Jezusa”, które stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania, są kierunkiem programu formacyjnego duszpasterstwa nauczycieli.
Zauważył, że „w powszechnej opinii współczesność jest epoką kryzysu wiary. Coraz więcej ludzi rezygnuje bowiem z trudu poszukiwania Boga bądź przyjmuje wiarę wybiórczo – na zasadzie akceptacji tych spośród jej prawd, które nie kolidują z ich własną wizją rzeczywistości”. - Jednak, mimo licznych niepokojących symptomów, również dziś wiara nie przestaje być ważnym punktem odniesienia, zwłaszcza w stawianiu pytań o sens i cel ludzkiego życia. Aby współczesny świat, a szczególnie młode pokolenie, jeszcze bardziej dostrzegało, jakie bogactwo stanowi wiara, powinniśmy przede wszystkim wzmocnić starania o własną świętość. To od nas samych zależy i od naszej formacji zależy, czy będziemy dla ludzi znakiem, który zaprasza ich do przyjęcia Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela – mówił duszpasterz nauczycieli.
Na program sympozjum złożyły się wykłady: „Chrystus w oczach współczesnych ludzi”, który wygłosił ks. Tomasz Jaklewicz z „Gościa Niedzielnego” i „Nauczyciel dobry”, który przedstawił ks. Tadeusz Panuś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa. Odbył się także panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych nauczycieli, którzy dzielili się swoim spotkaniem z Jezusem i tym, jak być świadkiem wiary we współczesnej szkole.
Niemal przez całą noc nauczyciele i wychowawcy czuwali na modlitwie w Kaplicy Matki Bożej, by dziś wziąć udział w pielgrzymce. Głównym jej punktem będzie Msza św. sprawowana o godz. 12.00 na jasnogórskim szczycie przez biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla.
Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, relacja z sympozjum i wykład ks. Marcina Kowalskiego z KUL „A wy za kogo Mnie uważacie?”.
Po Mszy nauczyciele wezmą udział w drodze krzyżowej i nabożeństwie rozesłania, które odbędzie się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.