Piaśnica pokazuje całą ohydę nazizmu

Premier Donald Tusk, podczas niedzielnych uroczystości ku czci pomordowanych w Piaśnicy (Pomorskie) w czasie II wojny światowej, powiedział, że zbrodnia popełniona w tym miejscu pokazuje jak ohydnym systemem był nazizm. Zbrodni w Piaśnicy nie wolno nigdy zapomnieć - mówił premier.

W piaśnickim lesie hitlerowcy zamordowali ok. 12 tysięcy osób.

Zbrodnie nazistowskich Niemiec tu w Piaśnicy - powiedział Donald Tusk - miały najkoszmarniejszy wymiar: mordowano nie tylko polskie elity z Pomorza, mordowano także Żydów, upośledzonych i chorych, w tym upośledzonych i chorych Niemców. "Jak ohydny był nazizm, jak chore z nienawiści były wówczas Niemcy, skoro gotowe były do takich zbrodni" - powiedział szef rządu przed rozpoczęciem mszy św. w piaśnickim lesie.

Premier przypomniał jak w latach 60. jeden z esesmanów próbował usprawiedliwiać swój udział w piaśnickiej zbrodni. "Obnażył on wówczas całą nędzę nazizmu, tłumacząc, że byli to tylko upośledzeni. Zawiera się w tym cała istota ohydy tamtego obłędu" - mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że odpowiedzialni za tę zbrodnię byli nie tylko hitlerowscy funkcjonariusze. "W tej zbrodni uczestniczyli też sąsiedzi osób, które tu zginęły. Musimy o tym pamiętać, bo Piaśnica jak żadne inne miejsce na świecie pokazuje wyraźnie jak straszliwą, niebezpieczna chorobą był nazizm. Jak zmieniał ludzi w potwory, zmieniał sąsiadów-przyjaciół w oprawców. Będziemy o tym pamiętać jako Polacy, o tej zbrodni niemieckiej i będziemy pamiętać jak ludzie, o zbrodni przeciwko ludziom" - mówił.

Prezydent Lech Kaczyński w liście, odczytanym przez przedstawiciela jego kancelarii Marka Surmacza, podkreślił m.in., że Piaśnicki las nazywany jest Golgotą Kaszubską, a zbrodnia tu dokonana porównywana była do Katynia. "Las Piaśnicki oskarża, to miejsce, podobnie jak w Stutthof i inne obozy koncentracyjne, obrazuje całą istotę zbrodniczego, nazistowskiego systemu" - napisał prezydent.

Koncelebrujący mszę św. metropolita gdański abp. Leszek Sławoj Głódź powiedział podczas kazania, że Piaśnica to miejsce "wielkiego upodlenia i zdrady człowieka", ale też i "uszlachetnienia". "Z tej męczeńskiej krwi narodziła się świętość" - mówił. W lesie piaśnickim hitlerowcy zamordowali błogosławioną w latach 90. siostrę Alicję Kotowską

Masowe egzekucje w lesie w Piaśnicy rozpoczęto w połowie października 1939 r. i kontynuowano do kwietnia 1940 roku. Hitlerowcy zamordowali tu ok. 12 tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także cudzoziemców przywożonych pociągami z III Rzeszy.

Dla zatarcia śladów zbrodni hitlerowcy sprowadzili więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthof, którzy latem i jesienią 1944 r. musieli wydobywać ze zbiorowych grobów zwłoki ofiar i je palić. Trwało to kilka tygodni. Po wykonaniu tej pracy więźniów również rozstrzelano. Po wojnie dokonano ekshumacji prochów 35 zbiorowych mogił rozrzuconych na obszarze 250 ha.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Piątek
wieczór
22°C Sobota
noc
19°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
wiecej »